MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Јапонија

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

Следете нè на:

 

Викендов на патеката Мотеги во Јапонија ќе се одржи 16-та трка од МотоГП шампионатот.

Земјата од која доаѓаат три производители во МотоГП со право може да се нарече моторџиска, со самото тоа Твин Ринг Мотеги претставува трка која треба да ја ставите во листата на работи кои морате да ги посетите барем еднаш во животот.

motegi gp

Трките на Мотеги се оддржуваат од 1999 година, а во Јапонија Гранд При трките се присутни од далечната 1963 кога се возеле на популарната Сузука.

Патеката со должина од 4800 метри има ширина од 15 метри, а составена е од 14 свиоци од кои 6 се леви, а 8 десни. Најдолгиот правец изнесува 762 метри, рекордот на патеката кој изнесува 1'45.350 е во сопственост на Хорхе Лоренцо кој за жал заради повредата на раката го откажа настапот во Јапонија. Најголемата брзина забележана на Мотеги изнесува 314 км/ч.

Возбудувањата во Јапонија ќе се одвиваат по следниот распоред:

Петок | СпортКлуб 2
02:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
02:55 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
03:50 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
06:10 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
07:05 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
08:05 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2
Сабота | СпортКлуб 2
02:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
02:55 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
03:55 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
05:35 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
06:30 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
07:10 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
08:05 МотоГП Јапонија: MOTO GP – КВАЛИФИКАЦИИ
Недела | СпортКлуб 1
05:00 МотоГП Јапонија: MOTO 3 – ТРКА
06:20 МотоГП Јапонија: MOTO 2 – ТРКА
08:00 МотоГП Јапонија: MOTO GP – ТРКА

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Завршија претсезонските тестови. Дали Алеш Еспаргаро и Aprilia RS-GP би можеле да изненадат на стартот од новата сезона?

Марк Маркез признава дека бил целосно изгубен во пресрет на последниот ден од тестовите во Катар. Сепак, вели дека тимот направил чекор наред со тоа што искомбинирал нови и стари делови, вклучувајќи и еден кој бил дел од машината на Такааки Накагами.

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Табела со комбинирани времиња од тродневниот тест на патеката Лосаил во Катар.

Маверик Вињалес забележа најдобро време на третиот и последен ден од официјалниот МотоГП тест во Катар.

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Реклами

Листа на мото настани

  • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
  • Beertija Pub
  • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

  • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
  • Bad Boys Bar
  • Кочани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.