MotoGP

Распоред за следење на МотоГП Катар 2019

МотоГП шампионатот официјално започнува утре со првите тренинг сесии. Погледнете го распоредот за викендот и не заборавајте, МотоГП трката во недела започнува во 18 часот по наше време.

Следете нè на:

 

Прекрасната патека Лосаил лежи на работ од Доха, главниот град на Катар. Беше изградена за помалку од една година, а нејзината изградба чинеше 58 милиони американски долари, и вклучи ангажирање на повеќе од 1000 работници кои деноноќно работеа за патеката да биде подготвена пред почетокот на првата трка во 2004 година.

katar motogp

Патеката има должина од 5,4 километри, а обиколена е со вештачка трева која треба да го спречи песокот од околината да навлезе на патеката. Составена е од 16 свиоци од кои 6 се леви, а 10 десни. Најдолгиот правец изнесува 1068 метри, а најголемата брзина забележана на патеката изнесува 351,2 км/ч.

Со поставувањето на надворешното осветлување, во 2008 за прв пат во историјата се возеше ноќна трка, нешто по што остана препознатлива трката за Големата Награда на Катар.

Возбудувањата започнуваат утре (петок) според следниот распоред:

Петок 08.03.2018 | Спорт Клуб 1
11:50 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 1
12:45 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 1
13:40 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 1
14:30 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 2
17:05 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 2
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 2

Сабота 09.03.2018 | Спорт Клуб 2
11:25 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРЕНИНГ 3
12:20 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРЕНИНГ 3
13:15 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 3
15:30 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – КВАЛИФИКАЦИИ
16:25 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – КВАЛИФИКАЦИИ
17:20 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРЕНИНГ 4
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP –  КВАЛИФИКАЦИИ

Недела 10.03.2018 | Спорт Клуб 2
15:00 MOTO GP QATAR: MOTO 3 – ТРКА
16:20 MOTO GP QATAR: MOTO 2 – ТРКА
18:00 MOTO GP QATAR: MOTO GP – ТРКА


За оние кои немаат Спорт Клуб во својата ТВ понуда, стриминг е достапен на http://sportlemons.com/moto_gp

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.