MotoGP

Разгледувањето на жалбата против Ducati ќе се одржи пред трката во Аргентина

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето треба да се одржи овој месец.

Следете нè на:

 

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето треба да се одржи овој месец.

FIM потврди дека жалбата која тимовите ја поднесоа против Ducati ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд надлежен за MotoGP а сослушувањето ќе се случи овој месец, пред да се одржи Гран При трката на Аргентина.

Четири производители, Aprilia, KTM, Honda и Suzuki, веднаш по завршувањето на трката во Катар поднесоа жалба поради аеродинамичниот додаток на мотоциклот на Ducati.

Шефот на Suzuki, Давиде Бривио неодамна изјави дека жалбата се должи на фактот дека верува дека новиот додаток на мотоциклот ја подобрува аеродинамиката, а тоа е во спротивност на правилата.

Возачите на Ducati го користеа новиот уред за време на првата трка од сезоната која се возеше на патеката во Катар. Андреа Довициозо победи а неговиот тимски колега, Данило Петручи заврши на шестата позиција. Возачот на Pramac Ducati, Џек Милер, кој исто така го користеше новиот додаток, предвреме ја заврши трката.

Ducati Appeal Txt 18 03

Жалбата која беше поднесена веднаш по завршувањето на трката беше одбиена од страна на стјуардите. Четирите производители не беа задоволни од ваквата одлука и веднаш поднесоа нова жалба. Целиот случај сега е префрлен на Апелацискиот суд задолжен за MotoGP.

Во новото соопштение кое го испратија од FIM се вели дека предметот ќе го разгледуваат тројца судии а сослушувањето ќе се оддржи до почетокот на трката во Аргентина.

Во моментов се уште не е познато кои ќе бидат судиите кои ќе одлучуваат по однос на жалбата а се знае само дека на сослушувањето ќе присуствуваат преставници на четирите фабрики.

Спортскиот директор на Ducati, Паоло Чиабати, инсистира дека единствена задача на уредот а да ја лади задната гума. Вели дека бил запознаен со одлуката на конкурентите да поднесат жалба доколку тимот го употреби уредот.

Се верува дека сослушувањето е намерно одложено со цел да се разјаснат правилата и на кој начин производителите можат да се подобрат во овој оддел.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.