MotoGP

Резултати од Гран При трката на Валенсија

Резултати од Гран При трката на Валенсија. Уште еден импресивен настап на шампионот Марк Маркез.

Следете нè на:

Резултати од Гран При трката на Валенсија. Уште еден импресивен настап на шампионот Марк Маркез.

Марк Маркез ја заокружи шестата MotoGP титула во кариерата со уште една импресивна трка на патеката во Валенсија. За него ова беше единаесета победа оваа сезона.

Иако имаше слаб старт на трката, веќе во седмиот круг успеа да го преземе водството и остана таму се до самиот крај. На 19 трки оваа сезона, тој постигна 11 победи а 8 пати заврши на втората позиција.  Само трката во САД не успеа да ја извози до крај. Со оваа победа, тимот успеа да ја освои тројната круна, односно титулата кај возачите, производителите и тимовите.

Маркез трката ја стартуваше од првиот ред но набрзо се најде на шестата позиција. Веќе во вториот круг се најде на третото место откако успеа да ги претекне Алекс Ринс и Андреа Довициозо. На крајот на истиот круг го претекна и Џек Милер а потоа се пушти во потера по Фабио Куартараро, возачот кој стартуваше од пол позицијата.

Постепено ја намалуваше предноста а веќе во седмиот круг ја искористи предноста на неговиот мотоцикл и го помина Французинот.

 DSC5160

Иако ја посакуваше победата, со овој резултат Куартараро се искачи на петата позиција во генералниот пласман и се најде пред возачот на фабричкиот тим на Yamaha, Валентино Роси.

Џек Милер ја освои третата позиција и ова за него беше петти подиум оваа сезона. На четвртата и петата позиција завршија Андреа Довициозо и Алекс Ринс.

Иако имаше добра брзина за време на тренинзите, Маверик Вињалес  трката ја заврши на шестото место а ведна зад него беа Јоан Мир и Валентино Роси.

Иако се чинеше дека Андреа Ианоне ќе заврши меѓу најдобрите десет возачи, тој сепак не го извозе последниот круг. Тоа му овозможи на Алеш Еспаргаро да дојде до деветата позиција додека пак Пол Еспаргаро го освои десетото место за КТМ.

Тито Рабат беше подобар од Мика Калио во битката за единаесетата позиција а Хорхе Лоренцо, за кого ова беше последна трка во кариерата, заврши на тринаесетото место.Последните две места кои носат поени ги освоија Карел Абрахам и Хафиз Сиахрин.

Втора трка по ред, мотоциклите на LCR Honda не успеаа да стигнат до самата цел. Кал Кратчлоу излета надвор од патеката уште на самиот старт на трката додека пак Јохан Зарко беше дел од инцидентот во кој учествуваа дури три мотоцикли.

Прв излета Данило Петручи а потоа и Јохан Зарко. Неколку моменти подоцна, на истото место надвор од патеката заврши и Икер Лекуона, за кого ова беше деби трка. Во моментот додека Зарко одеше кон гаражата, на него налета мотоциклот на Лекуна. Иако повредата која ја доби делуваше сериозно и Зарко на носилка беше изнесен надвор од патеката, сепак помина без посериозни последици.

2019 Валенсија MotoGP резултати

Позиција                             Возач                                    Тим                                                        Резултат

 1.                                Марк Маркез                         Repsol Honda RC213V                          41м. 21,469
 2.                                Фабио Куартараро                Petronas Yamaha YZR-M1                    + 1.026
 3.                                Џек Милер                             Pramac Ducati GP19                             + 2.409
 4.                                Андреа Довициозо               Ducati Team GP19                                 + 3.326
 5.                                Алекс Ринс                            Suzuki Ecstar GSX-RR                          + 3.508
 6.                                Маверик Вињалес                Monster Yamaha YZR-M1                      + 8.829
 7.                               Јоан Мир                                Suzuki Ecstar GSX-RR                          + 10.622
 8.                               Валентино Роси                    Monster Yamaha YZR-M1                      + 22.992
 9.                               Алеш Еспаргаро                    Factory Aprilia Gresini RS-GP                +32.704
 10.                               Пол Еспаргаро                      Red Bull KTM Factory RC16                  +32.973
 11.                              Тито Рабат                             Reale Avintia Ducati GP18                     +42.795
 12.                              Мика Калио                            Red Bull KTM Factory RC16                  +45.732
 13.                              Хорхе Лоренцо                      Repsol Honda RC213V                          +51.044
 14.                              Карел Абрахам                      Reale Avintia Ducati GP18                     +1м 04.871
 15.                              Хафиз Сиахрин                     Red Bull KTM Tech3 RC16                    +1м 16.487

DNF                               Андреа Ианоне                       Factory Aprilia Gresini RS-GP               26 круга

DNF                               Франко Морбидели                Petronas Yamaha YZR-M1                    18 круга

DNF                               Данило Петручи                     Ducati Team GP19                                 13 круга

DNF                               Јохан Зарко                            LCR IDEMITSU Honda RC213V           13 круга

DNF                               Икер Лекуона                         Red Bull KTM Tech3 RC16                   13 круга

DNF                               Кал Кратчлоу                         LCR Honda RC213V                             10 круга

DNF                               Микеле Пиро                         Ducati Team GP19                                 8 круга

DNS                               Франческо Бањаиа               Pramac Ducati GP18

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на првата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.