MotoGP

Роси и Вињалес ги претставија боите на Monster Yamaha MotoGP

Валентино Роси и Маверик Вињалес во Џакарта, Индонезија ги претставија новите обележја на Monster Yamaha MotoGP тимот.

Следете нè на:

 

Валентино Роси и Маверик Вињалес во Џакарта, Индонезија ги претставија новите обележја на Monster Yamaha MotoGP тимот.

Ова се новите обележја со кои Валентино Роси и Маверик Вињалес ќе настапат во сезоната 2019. Официјалниот М1 ги има боите на Movistar од 2014 година, но сега со доаѓањето на Monster Energy, добива темна, црна и сина нијанса.

Лин Џарвис, директорот на Yamaha изјави: „Многу ни се допаѓаат новите бои на мотоциклот. Сега е поагресивен и мислам дека токму тоа и ни треба. Мораме и ние да се прилагодиме и да бидеме поагресивни доколку сакаме да бидеме светски шампиони.“

rossi vinales 12 0.big

Роси, кој на 16-ти февруари ќе наполни 40 години, се подготвува за почетокот на неговата 24-та сезона во Гран При трките. Иако девет-кратниот шампион не успеа да победи на ниту една трка минатата сезона, за прв пат како возач на Yamaha, сепак успеа да биде најдобар возач на тимот, а сезоната ја заврши на третата позиција, веднаш зад победникот Марк Маркез и второ пласираниот Андреа Довициозо.

„Мотоциклот изгледа неверојатно. Малку личиме дури и на ликовите од филмот „Man in Black“, изјави Роси.

„Штета што завршија празниците но ние сме навистина подготвени за предизвиците кои не очекуваат. Мислам дека со Вињалес правиме добар тим. Тој е млад-за жал, а јас не сум. Но јас сум искусен. Се бориме еден против друг кога сме на патеката но надвор од неа имаме добра соработка.“

„Сите тимови работат заедно сега. Следиме што прави Маверик со мотоциклот. Тој е брз и храбар и добро е што ми е тимски колега.“

Вињалес ја прекина серијата без победа за тимот на Yamaha минатата сезона откако успеа да победи на трката која се возеше на Филип Ајленд. На крајот на сезоната тој се најде на четвртата позиција. Во пресрет на третата сезона во тимот, Шпанецот го промени бројот со кој ќе настапува, од #25 на #12. Покрај ова, тој ќе има и нов шеф на екипата.

„Мотоциклот изгледа прекрасно“ , изјави Вињалес. „Не можам да дочекам да почнам со подготовките и морам да признаам дека празниците за мене траеа премногу долго. Се чувствувам многу посамоуверено сега откако Естебан е дел од тимот. Со сите промени кои ги претрпе мојот тим и мотоциклот, мислам дека ќе имаме добри резултати.“

„Досега имало многу борби меѓу Валентино и мене, но тоа останува на патеката. Кога ќе ја извадиме кацигата, ние сме повторно пријатели.“

maverick vinales 16.big

Yamaha ја заврши минатата година со големи сомнежи во однос на моторот со кој ќе настапат во новата сезона. Роси и Вињалес дадоа различни мислења по завршувањето на тестовите во Валенсија и Херез.

Во моментов не се знае дали тимот ќе има нов дизајн на моторот кој ќе биде испробан за време на тестот во Сепанг кога тимот заедно со останатите ривали ќе го имаат првиот официјален тест од новата MotoGP сезона.

„Мораме да работиме напорно бидејќи во изминатиов период нашите ривали направија голем напредок“ , предупредува Роси.„За мене главниот дел во MotoGP се пневматиците, секогаш работиме за да ги сочуваме.“

„Тоа е тешка работа, многу прецизна. Можете да направите разлика со вашиот стил на возење но исто така морате да соработувате со инжинерите.“

„Нашите очекувања се дека вие двајца (Роси и Вињалес) до последната трка ќе се борите за титулата“, изјави Мич Ковингтон од Monster.

valentino rossi 19.big

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Валентино Роси вели дека се уште може да победува и дека нема потреба да го менува шефот на тимот.

Дали слушнавте? Yamaha најави промени кај 2020 Yamaha YZF-R1 и 2020 Yamaha YZF-R1M а двата модели ги престави овој викенд за време на трката од WorldSBK шампионатот која се возеше во Лагуна Сека.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.