MotoGP

Роси: Ја сакам патеката во Силверстоун

„Возењето на еден круг на оваа патека е исто како да патувате од едно до друго место“ – Валентино Роси.

Следете нè на:

 

„Возењето на еден круг на оваа патека е исто како да патувате од едно до друго место“ – Валентино Роси.

Валентино Роси заминува кон една од неговите омилени патеки. Италијанецот има седум победи на Британската Гран При трка додека таа се уште се возеше на патеката во Донингтон Парк. Во Силверстоун, последен пат победи во 2015 година.

Доколку на трката која се вози овој викенд успее да се најде меѓу најдобрите тројца возачи, тоа за него ќе биде прво искачување на подиумот по трката во Остин. Во моментов Роси е најдобриот возач на Yamaha и се наоѓа на петото место, Сепак, оваа година има најмалку освоени поени после 11 трки.

Борбата меѓу возачите на Yamaha оваа година е навистина интересна и разликата меѓу Роси, Вињалес и Куартараро изнесува само единаесет поени.

На последната трка која се одржа во Австрија, Роси заврши на петото место и се најде меѓу Куартараро и Вињалес. Но и покрај тоа неговиот мотоцикл функционираше одлично. Тоа му даде надеж дека може да има добар настап во Силверстоун.

Rosi txt 22 08

„Оваа патека ми е една од омилените“, изјави Роси. „Ми се допаѓа тоа што е многу долга и возењето на еден круг тука делува како да патувате од една до друга дестинација. Кога сте брз, одлично е чувството.“

„Имам одлични сеќавања од оваа патека но се зависи од времето. Возењето на патеката е тешко кога се лоши временските услови. Затоа се надевам дека времето ќе биде исто како и во 2017 година, кога имавме добар викенд.“

„За тука да бидете брз треба да имате добро чувство и стабилност.Има многу брзи свиоци и вообичаено сме добри на оваа патека. Се надеваме дека времето ќе биде добро бидејќи минатата година беше катастрофално, како за нас така и за фановите.“

Патеката во Силверстоун оваа година доби комплетно нов асфалт.

„Изгледа дека завршија добра работа, има помалку испакнати делови и со нетрпение чекам да почнам да возам“, изјави Роси.

„Ајде да видиме дали новиот асфалт ќе обезбеди подобар контакт на мотоциклот со површината и дали организаторите успеаа да ги поправат испакнатите делови“, додаде директорот на тимот Масимо Мерегали.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Завршија претсезонските тестови. Дали Алеш Еспаргаро и Aprilia RS-GP би можеле да изненадат на стартот од новата сезона?

Марк Маркез признава дека бил целосно изгубен во пресрет на последниот ден од тестовите во Катар. Сепак, вели дека тимот направил чекор наред со тоа што искомбинирал нови и стари делови, вклучувајќи и еден кој бил дел од машината на Такааки Накагами.

Џонатан Реа на Кавасаки беше најбрз на вториот и последен ден од пред сезонскиот Супербајк тест на патеката Филип Ајленд во Австралија.

Табела со комбинирани времиња од тродневниот тест на патеката Лосаил во Катар.

Маверик Вињалес забележа најдобро време на третиот и последен ден од официјалниот МотоГП тест во Катар.

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Реклами

Листа на мото настани

  • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
  • Beertija Pub
  • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

  • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
  • Bad Boys Bar
  • Кочани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.