MotoGP

Роси: Нема да преминам во Петронас само за да кажам чао

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

Следете нè на:

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

„Се согласувам со неговите зборови, не би сакал да преминам во Петронас само за да кажам чао“ - изјави Валентино Роси.

 DSC3672 copy copy

Тој неодамна даде изјава за следната сезона во која кажа дека 2021 за него ќе биде или Петронас или пензионирање од МотоГП. Претходно откако тимот на Јамаха потпиша договори со Вињалес и Квартараро, Роси изјави дека ќе почека до средината на сезоната за да донесе конечна одлука, но доколку се бори за подиумот тој ќе продолжи да се трка. Со оглед на новата ситуација со Корона вирусот и фактот дека се откажани половина од трките, Докторот има тешка одлука пред себе.

„За жал заради вирусот морам да донесам одлука без да возам трки, сега треба да размислам дали и следната година ќе имам мотивацијата и сила. Имам одлична прилика со Петронас тимот, за мене тие се топ-левел тим па мислам дека ќе биде одлична комбинација. Сепак немаме разговарано директно со Разлан од Петронас тимот, само со Лин Џарвис и Јамаха.“

„Ако одлучам да преминам во Петронас тоа ќе биде со 100% мотивација и ќе дадам се од себе за да се вратам на подиумите.“ - дополни Роси.

За одлуката ќе почекаме до средината на Јули за кога е закажана првата МотоГП трка, а до кога Роси треба да ја соопшти неговата одлука.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Благодарение на Мото Азуро имавме прилика да го провозиме новиот Yamaha Tenere 700 и да уживаме во карактеристиките на овој специфичен модел.

Иако МотоГП шампионатот сè уште не е започнат, падокот врие од новостите кои пристигнаа деновива.

Првата трка од Ендуро шампионатот на Македонија за 2020 година ќе се вози на 21-ви јуни во Велес.

Конечно добри вести за љубителите на МотоГП, денеска беше објавен официјалниот календар според кој сезоната конечно ќе започне на 19-ти јули со трката во Херез.

На листата на откажани трки за 2020 денеска беше додадена и легендарната Муџело.

Трката која требаше да се вози на 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје се одложува до следниот викенд, односно 14-ти јуни.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.