MotoGP

Suzuki ја објасни жалбата која ја поднесе против Ducati

Тимскиот менаџер на Suzuki, Давиде Бривио, тврди дека новиот уред на мотоциклот на Ducati има врска со аеродинамиката. Вели дека Suzuki поднесе жалба со цел засекогаш да се реши проблемот.

Следете нè на:

 

Suzuki ги објасни причините зошто поднеле жалба против употребата на новиот уред кој може да се најде на мотоциклот на Ducati.

Во моментов се уште се разгледува победата на Андреа Довициозо на првата трка од сезоната која се возеше во Катар, откако четири фабрики, Honda, Suzuki, KTM и Aprilia, поднесоа жалба поради уредот кој е закачен на вилушките на GP19 мотоциклите со кои настапија Довициозо, Данило Петручи и Џек Милер.

Жалбата која беше поднесена веднаш после трката беше одбиена од страна на стјуардите но целата работа не заврши таму. Четирите фабрички тимови потоа повторно доставија жалба и сега целата работа е префрлена на Апелацискиот суд кој е задолжен за MotoGP. Целиот проблем настана откако на 2-ри март до тимовите беше испратен документ со кој се дозволуваат додатоци на мотоциклот само доколку тие не ја подобруваат аеродинамиката. Во моментов, тој документ се уште не е објавен во јавноста.

Suzuki Protest Txt 2 15 03

Од Ducati велат дека уредот има за цел да ја лади задната гума а тоа го потврди и спортскиот директор на тимот, Паоло Чиабати.

Но, останатите се сомневаат во ова тврдење. Давиде Бривио, шефот на Suzuki смета дека додатокот е во спротивност на правилата. Пред трката тој разговараше со преставниците на Ducati и им порача дека ќе поднесе жалба доколку додатокот се користи за време на трката.

„Минатата година, имавме состанок со сите производители кои се дел од MotoGP. Разговаравме за аеродинамиката и се договоривме да поставиме еден вид на ограничување со цел да не се зголемат трошоците за истражување и развој на аеродинамиката“, се наведува во соопштението кое го испрати Бривио.

„Оваа одлука наложува секој тим да има еден сет на аеродинамична каросерија пред да почне шампионатот. Во текот на сезоната е дозволена само една промена. Исто така беше наведено и дека мотоциклот не смее да има никакви додатоци кои ја подобруваат аеродинамиката.“

„Пред неколку недели, Ducati го престави овој уред за кој тврдеа дека единствената цел му е да ја лади задната гума. Техничкиот директор ги прифати овие додатоци и испрати нов правилник во однос на техничките регулации.“

„Инжинерите кои работат во сите четири фабрички екипи сметаат дека додатокот има врска со аеродинамиката, ја подобрува брзината и поради тоа се во спротивност на правилата.“

Suzuki Protest Txt 1 15 03

„Побаравме состанок со техничкиот директор за да добиеме објаснување во врска со ова. Не бевме задоволни од одговорот кој го добивме. Потоа имав оделен состанок со првите луѓе на Ducati за да го изразам моето незадоволство од тоа што си поигруваат со правилата и им соопштив дека ќе поднесам жалба доколку продолжат да ги користат додатоците.“

„Но и покрај разговорот, тие ги употребија додатоците. Жалбата ја поднесовме со цел еднаш и засекогаш да се реши проблемот.“

Сепак, извори блиски на тимовите велат дека никој не верува дека жалбата ќе го промени резултатот. Жалбата е направена за да се разјасни дали тимовите во иднина ќе можат слободно да работат во однос на развојот на овој одел.

Како што изјави Бривио: „Сега очекуваме јасен став од FIM, техничкиот директор и сите кои се дел од серијата. Со жалбата сакаме да се разјаснат правилата и насоките. Како што кажав и претходно, тоа е единствената цел на жалбата која ја поднесовме. Да се објасни што можеме а што не можеме да правиме.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.