MotoGP

Tech3 и Yamaha ќе ја прекинат соработката од 2019 година

Yamaha и Tech3 објавија дека 2018 ќе биде последна година за нив како партнери во MotoGP Светскиот Шампионат

Следете нè на:

 

После 20 години успешно партнерство, Tech3 ја информираше Yamaha дека ќе ја прекинат соработката со нив по завршувањето на сезоната 2018. Yamaha ја прифати ваквата одлука и соопшти дека ќе им дава безрезервна поддршка се до завршувањето на сезоната. Tech3 планира да остане дел од трките, а повеќе информации како и плановите за 2019 ќе бидат објавени подоцна во текот на годината. Yamaha исто така се уште нема одлучено дали ќе има сателитски тим во 2019 година и со кого планираат да соработуваат.

IMGP8219

Коуичи Цуи – генерален менаџер на одделот за развој на мотоцикли

Неодамна, Ерв Поншарал, сопственикот на Tech3 не информираше дека одлучил да не го продолжува договорот со Yamaha за изнајмување на YZR-M1 мотоциклите. После разговорите со него, стана јасно дека за следните сезони одбрал да има нов партнер. Мораме да го почитуваме неговото мислење и ја прифаќаме ваквата одлука.

Секогаш е тажно кога се прекинува едно вакво успешно партнерство. Благодарни сме му поради досегашната лојалност и поддршка како и поради одлични резултати кои ги имаме постигнато низ целиот овој заеднички период.

Ќе продолжиме да им даваме поддршка на Tech3 тимот како и нивните возачи во текот на целата сезона. Во исто време ќе ги разгледаме и опциите за сезоната 2019.

IMGP9387

Ерв Поншарал – сопственик на Monster Yamaha Tech3

Многу тешка работа е да се сумира 20 годишната соработка меѓу Tech3 и Yamaha во неколку зборови. Уште откако за прв пат го сретнав господинот Лио во 1998 година, кога ми даде можност да и се приклучам на Yamaha Motor корпорацијата, нашиот досегашен пат беше неверојатен. Имам фантастични спомени, одлични резултати како и прекрасната атмосфера, сето ова го делевме заедно со фамилијата Yamaha. Секако, да се прекине една ваква соработка е навистина тешка одлука која морав да ја донесам. Сакам да им кажам едно големо благодарам на Yamaha како и на сите кои се дел од тимот и кои не поддржуваа изминативе години.

Tech3 е мала компанија. Мораме да мислиме на иднината и да ги разгледаме сите опции. Ни понудија договор кој морам да признаам дека го чекавме уште откако ја формиравме компанијата и не можев да го одбијам. Секако дека ние ќе останеме Monster Yamaha се до последната трка во Валенсија. Јоан Зарко и Хафиз Суахрин ќе се борат за освојување на што е можно повеќе поени и Yamaha може да смета на нас дека ќе покажеме добри перформанси.

Уште еднаш сакам да им се заблагодараам на сите во Yamaha за поддршката. Се надевам дека ќе продолжат во ист стил и ќе постигнуваат успеси и во иднина бидејќи знам дека го заслужуваат тоа.

Досегашниот успех на Tech3:

1989
Hervé Poncharal го започнува Tech3 проектот и ја започнува Гранд При авантурата со настап во класата од 250cc во МотоГП.

1999
Tech3 и Yamaha стануваат партнери во шампионатот до 250cc.
Olivier Jacque – 4  
Shinya Nakano – 7

2000 (250cc)
Olivier Jacque - 1
Shinya Nakano – 2

2001 (500cc)
Shinya Nakano - 5
Olivier Jacque - 15

2002 (MotoGP)
Olivier Jacque - 10
Shinya Nakano - 11

2003 (MotoGP)
Alex Barros - 9
Olivier Jacque - 12

2004 (MotoGP)
Marco Melandri - 12
Norifumi Abe - 13

2005 (MotoGP)
Toni Elías - 12
Rubén Xaus - 16
David Checa - 26

2006 (MotoGP)
Carlos Checa - 15
James Ellison - 18

2007 (MotoGP)
Sylvain Guintoli - 16 - Rookie of the Year
Makoto Tamada - 18

2008 (MotoGP)
Colin Edwards - 7
James Toseland - 11

2009 (MotoGP)
Colin Edwards - 5
James Toseland - 14

2010 (MotoGP)
Ben Spies - 6 - Rookie of the Year
Colin Edwards - 11

2011 (MotoGP)
Colin Edwards - 9
Cal Crutchlow - 12 - Rookie of the Year
Josh Hayes - 19

2012 (MotoGP)
Andrea Dovizioso - 4
Cal Crutchlow - 7

2013 (MotoGP)
Cal Crutchlow - 5
Bradley Smith - 10

2014 (MotoGP)
Pol Espargaró - 6 - Rookie of the Year
Bradley Smith - 8

2015 (MotoGP)
Bradley Smith - 6
Pol Espargaró - 9

2016 (MotoGP)
Pol Espargaró - 8
Bradley Smith - 17
Alex Lowes - 24

2017 (MotoGP)
Johann Zarco - 7 - Rookie of the Year
Jonas Folger - 10

Би можело да ве интересира

Неделата воопшто не изгледаше како ден на кој ќе се постави нов рекорд во Мото3 класата. Дождот предупредуваше да не се преземаат ризици и да се биде внимателен. Но Чан Онку се погрижи да се случи токму спротивното.

Последната трка од шампионатот ја одбележаа многуте падови, победата на Довициозо и подиумот на Алекс Ринс, а она што беше нај впечатливо беше успехот на Пол Еспергаро кој го донесе КТМ на третата позиција.

GRT Yamaha официјално потврди дека ќе му се приклучи на FIM Светскиот Супербајк шампионат во 2019 година, а Марко Меландри и Сандро Кортезе ќе бидат возачи на екипата.

Џонатан Реа уште еднаш покажа дека е еден од најдобрите возачи откако постигна најбрзо време на првиот зимски тест кој се оддржа на патеката во Арагон. Пробувајќи го за прв пат  ZX-10RR опремен со новите спецификации, Реа беше за 1.5 секунди побрз од останатите возачи.

Три кратниот светскиот шампион беше именуван за член на MotoGP™ Legend а Шпанецот исто така за време на последната трка од сезоната која се вози во Валенсија ќе биде вклучен и во куќата на славните. Педроса, во 2003 година ја освои титулата во категоријата од 125cc а во 2004 и 2005 година титулата во 250cc. Тој е еден од најуспешните возачи во премиерната класа.

„ Ducati потврди дека нема да биде продолжена соработката со поранешниот MotoGP шампион“

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.