MotoGP

Тркањето е мојот живот – Андреа Ианоне зборува за допинг тестот

Возачот на Aprilia MotoGP, Андреа Ианоне, кој се уште ја чека конечната одлука откако падна на допинг тестот, вели дека мотоциклизмот е неговиот живот.

Следете нè на:

 

Возачот на Aprilia MotoGP, Андреа Ианоне, кој се уште ја чека конечната одлука откако падна на допинг тестот, вели дека мотоциклизмот е неговиот живот.

Додека ја чека одлуката дали ќе може да ја продолжи MotoGP кариерата или ќе мора да се соочи со забрана за настап, Андреа Ианоне уште еднаш изјави дека не е виновен. Возачот на Aprilia MotoGP има забрана за тркање уште од 17-ти декември минатата година откако беше утврдено дека е позитивен на допинг тестот кој му беше направен веднаш по завршувањето на Гран При трката на Малезија.

Вториот примерок исто така покажа дека во неговиот организам има недозволени суспестанци. Неговиот адвокат сепак тврди дека тие не биле земени намерно и дека најверојатно се наоѓале во месото кое што го консумирал за време на настапот во Сепанг.

Иако се уште нема никаква официјална потврда од FIM и WADA, Ианоне ќе мора да почека можеби дури до март пред  да му биде соопштена конената одлука.

Во меѓувреме, Италијанецот останува на ставот дека е невин и вели дека после се што поминал и жртвувал за да стигне до тука, никогаш намерно не би земал нешто што е забрането.

„Се чувствувам како да сум во некој филм каде што без да сакам ја играм главната улога“ изјави Ианоне за Gazetta dello Sport.

„Немам план Б. Најважно од се ми е да бидам брз со мотоциклот на Aprilia.Мотоциклизмот е мојот живот. Не сум глупав за да го ризикувам тоа.“

Ианоне ги отфрли наводите дека повеќе се грижи за имиџот кој го има на социјалните мрежи каде што има околу 1.6 милиони следбеници, отколку за тимот на Aprilia.

„Можеби јас сум возачот кој најмалку ги користи социјалните мрежи. Таму сум единствено поради рекламни цели бидејќи таков ми е договорот со моите спонзори.“

„ Aprilia за мене е како семејство. Не очекував ваква поддршка и токму затоа сакам да победам. “

Ianone txt 16 01

Фаусто Гресини го поддржува тврдењето на Ианоне

Во меѓувреме, Aprilia јавно го поддржа Ианоне, барем се додека не биде соопштена конечната одлука. Сепак тие мораат да имаат план Б бидејќи следниот MotoGP тест ќе се оддржи на 2-ри февруари. Засега Бредли Смит е промовиран во прв возач а Макс Бијаџи и Лоренцо Савадори ќе бидат дел од тестот кој ќе се оддржи во Малезија.

Ианоне исто така ја има поддршката и од тимскиот менаџер, Фаусто Гресини, кој за GPOne изјави дека верува во тврдењето на Ианоне.

„Имав можност да разговарам со него и верувам дека не направи ништо погрешно. Во Сепанг веднаш се појави на теситрањето а така не се однесува некој кој има нешто да сокрие. На таа трка возачите губат многу течности. Вредностите кај него се големи но не до толку многу за да верувам дека намерно го предизвикал тоа.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката Лосаил во Катар денеска започна официјалниот пред-сезонски тест.

По тимовите на ДукатиХонда, Јамаха, Сузуки, Петронас и КТМ, и тимот на Априлија официјално ги претстави боите на мотоциклите за 2020.

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.