MotoGP

Унгарија би можела да се приклучи на MotoGP во 2022 година

Меморандумот ги поставува основите за нова земја да може да се приклучи на календарот.

Следете нè на:

Меморандумот ги поставува основите за нова земја да може да се приклучи на календарот.

Dorna Sports објави дека е постигнат начелен договор Унгарија да стане дел од MotoGP серијата почнувајќи од 2022 година. Унгарската влада и првите луѓе на Dorna Sports потпишаа меморандум според кој во периодот од 2022 до 2026 година во државата би се одржале пет Гран При трки. Соработката официјално треба да биде потврдена до крајот на февруари 2020 година.

Унгарија и во минатото беше домаќин на мото трки а државата има долга традиција во мотоспортот, како на две така и на четири тркала. Домаќин на настанот ќе биде нова патека која најверојатно ќе биде изградена на истокот на државата.

 DSC4672

Ласло Палковиш, министерот за иновации и технологија, неодамна го презентираше планот пред Унгарскиот парламент. Конечната одлука за тоа каде ќе биде изградена патеката се очекува да биде донесена на почетокот на 2020 година.

„Многу сум среќен што можам да објавам дека MotoGP ќе се врати во Унгарија. Наскоро до владата ќе биде доставена стратегија за развој на Унгарскиот мотоспорт. Таа ќе вклучува голем број на цели и мерки кои треба да се преземат. Покрај успех во спортот и влијанието врз туризмот, ова е важно и бидејќи индустријата има големо влијание врз Унгарската економија. Главни делови каде што ќе се посвети најголемо внимание се подобрувањето на патеката Хунгароринг како и новата патека на која ќе се одржуваат трките од MotoGP шампионатот“, изјави Ласло Палковиш, министерот за иновации и технологија во Унгарската влада.

Кармело Езпелета од Dorna вели: „Можам да потврдам дека има разговори за додавање на уште една трка на календарот. Продолжуваме да го развиваме нашиот спорт низ светот. Нова трка во Унгарија е навистина одлична можност за нас. Ова воедно го враќа MotoGP во држава која има долга традиција во мотоспортот. “

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Патеката Брно ќе биде домаќин на четвртата рунда од МотоГП шампионатот, односно трета трка во најсилната ГП класа.

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.