MotoGP

Вињалес: Немаме што да загубиме

Маверик Вињалес ќе се обиде да победи на патеката во Америка.

Следете нè на:

 

Маверик Вињалес смета дека нападот на првата позиција на Американската Гран При трка му е единствена опција која му останува после лошиот старт на шампионатот.

На последната трка која се возеше во Аргентина, Шпанецот повторно имаше слаб старт од првиот ред. Исто така се мачеше и на трката во Катар и покрај тоа што стартуваше од пол позицијата.

По завршувањето на трката во Аргентина, Вињалес заостана 36 поени зад лидерот Марк Маркез. Признава дека тешко дека ќе може да ја намали разликата со оглед на формата која возачот на Honda ја има на оваа патека. Од 2013 година па се досега, тој победи на секоја трка која се возеше на оваа патека.

„Мислам дека ќе биде тешко. Сепак, ако погледнеме минатата година, и јас ја стартував сезоната добро но потоа се случија неколку грешки“ , изјави Вињалес.

„Тие се силни и ќе биде многу тешко да се надополни разликата. Но веќе немаме што да изгубиме и мораме да притиснеме уште од самиот старт а потоа да видиме што ќе се случи.“

Maverik Vinales Txt 12 04

Вињалес вели дека слабиот старт на сезоната се должи на проблемот со квачилото кој го има неговиот мотоцикл и се надева дека за брзо време тој ќе се надмине.

„Морам да најдам начин како да го надминам проблемот а потоа и тимот ќе ми помогне. Малку по малку ќе се обидеме да се подобриме.“

Во однос на шансите кои Yamaha ги има на трката во Америка, Вињалес е оптимист со оглед на тоа дека тимот во изминативе три години постојано се наоѓа на подиумот на оваа трка.

„Мислам дека нашиот мотоцикл е многу добар на неколку сектори на оваа патека “ , изјави тој. „Ќе бидам особено внимателен на третиот сектор бидејќи минатата година тука загубивме најмногу. Оваа година имаме поинакво моторно сопирање кое што очекувам да ни помогне.“

„Во бавните свиоци, нашиот мотоцикл е многу тежок и не може лесно да се промени правецот на движење. Оваа година променивме одредени работи па ајде да видиме што ќе се случи на трката.“

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.