Останато

Ловс: Сакам да победам, но чекор по чекор

„Ако минатата година ми кажавте дека во последниот круг ќе се борам со Марини и Маркез, немаше да ви верувам“ – Сем Ловс.

Следете нè на:

 

Сем Ловс смета дека седмото место кое го освои на трката во Остин не е доволно добро но верува дека тоа сепак ја поставило основата за борба за место на подиумот во следните трки. Третото место на квалификациите како и добриот настап за време на викендот навестуваше дека Англичанецот би можел да се бори за победа на третата трка од Moto2 сезоната.

Ловс вели дека иако во текот на викендот немал никакви проблеми сепак откако почнала трката се соочил со проблеми со задната гума.

„Искрено, во текот на викендот притискав повеќе за да ја оптеретам задната гума но се беше во ред,“ вели Ловс. „Но кога почна трката работите се променија. Темпото беше побрзо и ја уништив гумата.“

„Имав добро чувство на стартот но во десетиот и единаесетиот круг направив грешка. Сакав да претекнам друг возач. Тогаш си реков дека ако продолжам така да возам ќе излетам надвор од патеката. “

Sem Lows txt 30 04

Во деветиот круг од трката, Ловс беше на четвртата позиција но Хорхе Наваро и Лука Марини опасно му се приближија.

Откако во дванаесетиот круг се најде на седмото место, возачот на Gresini Racing се обиде да ги стигне возачите кои беа пред него. Доколку трката имаше 19 наместо 18 круга, 28 годишниот возач вели дека ќе успеел да се искачи барем две места погоре.

„И покрај се, за малку не бев подобар од Марини и Маркез. Ако минатата година ми кажавте дека во последниот круг ќе се борам со Марини и Маркез, немаше да ви верувам.“

„Сакам да победам но работите треба да се развиваат чекор по чекор. Севкупно гледано резултатот не беше катастрофален.“

Следна трка на календарот е онаа во Херез каде што Ловс и возачот на КТМ, Бред Биндер доминираа за време на претсезонскиот тест во февруари.  Ловс се надева дека тука ќе направи чекор напред.

„Патеката во Херез ми се допаѓа. Сега е важно да приситкаме, да продолжиме да работиме напорно.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Марк Маркез успеа да стигне до нова победа а поради грешката на неговиот тимски колега, трката не успеаа да ја завршат Андреа Довициозо и двајцата возачи на Yamaha.

„Голема штета“ – Валентино Роси беше соборен од мотоциклот на Хорхе Лоренцо.

„Ако гледате отстрана, ќе видите луѓето како велат што прави Лоренцо? Но јас не размислувам така.“ – Хорхе Лоренцо пронајде неочекуван сојузник во Марк Маркез по трката во Каталуња.

На ред е седмата рунда од МотоГП шампионатот која викендов ќе се вози на патеката Каталуња во близина на Барселона.

Валентино Роси вели дека нема причина за загриженост околу неговата иднина во Премиерната класа и покрај тоа што го имаше можеби најлошиот викенд во неговата 23 годишна кариера.

Нашите извори од MotoGP гаражите откриваат дека би можело да има големи промени на патеката во сезоната 2020.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
  • Gradski Bazen Kumanovo
  • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

  • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
  • Clubhouse 3313
  • Илинденска 138, Скопје

  • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
  • Клубски дом
  • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.