Останато

Motul на врвот на Африка: Им помагаме на возачите да имаат успешен настап

Со цел  ‘Mother of Hard Enduro’ да стане малку полесен за натпреварувачите на настанот ќе се приклучи и Motul. Компанијата ќе отвори Bike Wash.

Следете нè на:

Со цел  ‘Mother of Hard Enduro’ да стане малку полесен за натпреварувачите на настанот ќе се приклучи и Motul. Компанијата ќе отвори Bike Wash.

Иако тие секоја година го подржуваат овој настан, оваа сезона ќе бидат малку поактивно вклучени. Eco Tanks од Источен Лондон донираше три резервоари кои собираат 5000 литри вода и кои ќе бидат дел од објектот на Motul. По завршувањето на настанот, резервоарите ќе бидат донирани на едно локално училиште. Компанијата потврди дека во следните три години ќе донира исти резервоари а на крајот тоа добро ќе се одрази и на локалната заедница.

„Голема чест ни преставува фактот дека повторно ќе имаме ваков објект и дека ќе им помогнеме на сите возачи денот да го стартуваат со чист мотоцикл“, изјави Џеки ван дер Мерве, менаџер во Motul - Јужна Африка.

Motul Africa txt 1 10 12 2019

Објектот ќе биде лоциран во Таба Босиу, местото каде што е почетокот и крајот на трката. На крајот на секој ден возачите ќе можат бесплатно да го исчистат мотоциклот со помош на Moto Wash, биоразградливо средство од MC Care линијата на производи на Motul. Motul Bike Wash ќе има десет места каде што возачите ќе можат да ја средат својата машина. Goscor ќе обезбеди специјални машини за чистење.

Motul Africa txt 2 10 12 2019

„Нашите машини неколку пати досега покажаа дека можат да се справат со сериозни пречки. Тие ќе можат да исчистат по околу 300 мотоцикли во еден ден“, вели преставникот на Goscor, Вејн Ален.

Со Motul Bike Wash ќе раководи Крег Кругер а дел од тимот ќе бидат истите лица кои учествуваа на настанот и минатата година. Покрај овие машини, Goscor ќе обезбеди и неколку помали апарати за возачите кои сакаат сами да си исчистат мотоциклите.

За Motul

 Motul е светски позната Француска компанија која се занимава со изработка и дистрибуција на високо квалитетен лубрикант за мотори (мотоцикли, автомобили и други превозни средства). Преку MotulTech тие произведуваат и лубриканти за индустриските машини.

Повеќе од 165 години тие се познати по квалитетот и иновативноста на своите производи. Motul е исто така познат и како специјалист за синтетичките лубриканти.  Тие беа првата компанија која произведе 100 проценти синтетички лубрикант, 300V.

Во текот на годините, тие станаа официјален снабдувач со лубриканти на голем број на тимови и помагаат во понатамошниот развој на сите сегменти од мотоспортот.

Motul директно ги поддржува: 24 Hours of Le Mans (автомобили и мотоцикли), FIA World Endurance Championship, Super GT, IRC, Drift, Pikes Peak, Japanese championship Super Formula, Blancpain Endurance Series, MotoGP, World Superbike, World MX, Endurance World Championship, Dakar Rally, Supercross, IOM TT, Motul FIM Ice Speedway Gladiators World Championship, Rallycross, Motul Roof of Africa, F1 Boat.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.