Вести од светот

Bosch работи на 3Д дисплеј

Кај мотоциклите кои се дел од сезоната 2020, како стандарден дел ќе биде TFT екранот.

Следете нè на:

Кај мотоциклите кои се дел од сезоната 2020, како стандарден дел ќе биде TFT екранот.

Кај мотоциклите кои се дел од сезоната 2020, како стандарден дел ќе биде TFT екранот. И ова не е нов тренд. Секако, ќе има и неколку модели кои ќе имаат аналоген дисплеј но пополека изминува нивното време. Не се сомневам дека неколку компании ќе ја занемарат оваа информација, но од година во година нивниот број се намалува. Мото индустријата, полека но сигурно станува дел од 21-от век и почнува да употребува дел од технологијата која ни е достапна.

Но денеска ни пристигна една навистина интересна информација. Германската компанија Bosch, работи на 3Д екран. Првата компанија која планира да примени нешто вакво кај моторните превозни средства, Bosch експериментира со тоа како подобро да ги пренесе информациите на возачот.

Bosh 3D Glasses txt 05 09

Од таму велат дека според нивните истражувања, возачите полесно ги прецесираат податоците доколку тие им бидат прикажани во три димензии. Но најинтересно е тоа што Bosch планира да креира 3Д систем кој на овој начин ќе ги прикаже предупредувањата и дел од информациите. За да ги видите нема да ви бидат потребни специјални очила.

„Длабочината на полето на дисплејот значи дека возачите полесно и побрзо ќе ги добиваат информациите“ , вели д-р Штефан Бернс, претседател на Bosch Car Multimedia. „Предупредувањата кои излегуваат од екранот се многу поочигледни.“

Оваа технологија сигурно претходно ќе се појави кај автомобилите но интересно е да се види што би можело да не очекува во иднина.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на првата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.