Вести од светот

Француската полиција ќе воведе патрола која ќе внимава на бучавата во градот

Возачите кои го сакаат моќниот звук на мотоциклите во иднина ќе мораат да внимаваат кога ќе возат низ Париз.

Следете нè на:

 

Возачите кои го сакаат моќниот звук на мотоциклите во иднина ќе мораат да внимаваат кога ќе возат низ Париз.

Француската полиција создаде нов тим чија единствена задача ќе биде да ја намали бучавата која ја прават мотоциклистите. Екипата се состои од 40 припадници на полицијата а според Француските медиуми, тие имаат поминато специјален тренинг за да можат лесно да откријат кој мотоцикл најмногу ги вознемирува жителите на Париз.  

Казните за сообраќајни прекршоци во кои се вклучени мотоциклите веќе се високи во Франција а за некои класи достигнуваат и до 90 евра. Исто така полицајците веќе разговарала со голем број на моторџии и ги предупредиле дека во иднина ќе има големи казни доколку бидат премногу гласни.

fronch police txt 05 12

Во последниот период, главниот град на Франција објави војна на прегласните превозни средства, а особено мотоциклите. Комплексната мрежа на микрофони која ја има низ целиот град има за цел да ги забележи превозните средства кои се најбучни. Во моментот кога тие ќе поминат покрај микрофонот, најблиската камера ја снима нивната регистрација.

Нешто слично има воведено и во Велика Британија но тој систем се уште се наоѓа во тест период.

Што мислите за најновата одлука на Француските власти? Дали е ова добро искористување на ресурсите или пак полицијата треба да се фокусира на други поважни работи?

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.