Вести од светот

Луис Хамилтон среќен од можноста да настапи со MotoGP мотоцикл

Формула 1 возачот Луис Хамилтон е подготвен да го замени местото со Валентино Роси.

Следете нè на:

 

Формула 1 возачот Луис Хамилтон е подготвен да го замени местото со Валентино Роси.

Луис Хамилтон вели дека е навистина возбуден од можноста да настапи со MotoGP мотоцикл. Во декември, тој ќе го замени месото со Валентино Роси. Италијанецот ќе настапи со две години стариот болид на Мерцедес додека пак Хамилтон ќе ја испроба MotoGP машината на Yamaha.

Веќе подолг период се зборува дека двајцата шампиони ќе ги заменат своите места. Во ова секако дека помага и главниот спонзор, Monster Energy. Настапот ќе се оддржи на 9-ти декември на патеката во Валенсија.

Hamilton Rosi main 26 11

Британецот за Crash.net изјави: „Навистина сум возбуден поради оваа можност. Неверојатно е да се најдам на иста патека со возач каков што е Валентино. Тоа воедно е и голема чест бидејќи тој е еден од најдобрите возачи во историјата на овој спорт. Но ќе биде интересно и да се види како ќе му оди со мојот болид.“

„Во последните две години редовно возам мотоцикл. Немам поминато многу време на патеката но тие денови кога возев, нема никогаш да ги заборавам.“

Ова не е прв пат како Хамилтон настапува на мото патека. На патеката во Херез заедно со Мајкл ван дер Марк и Алекс Ловс го испроба GYTR R1M. Според Crash.net, во следните неколку дена Британецот ќе има уште неколку настапи на патеката во Херез.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

Со денешната одлука на Дорна се откажани трките во Германија (Захсенринг), Холандија (Асен) и Финска (КимиРинг).

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.