Вести од светот

MotoE ги потврди причините за пожарот во Херез

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите.

Следете нè на:

 

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите.

Организаторите на MotoE серијата ги потврдија причините за пожарот во Херез во кој настрада поголем дел од опремата и мотоциклите на тимовите. Станува збор за краток спој кој ги запалил батериите.

MotoE проектот беше речиси уништен во големиот пожар кој се случи за време на првиот тест на патеката во Херез. Огнот за кусо време се проширил низ целата гаража и уништил голем дел од мотоциклите и опремата на тимовите.

Организаторите беа приморани да ја откажат првата трка од серијата која требаше да се одржи на патеката во Херез помеѓу 3-ти и 5-ти мај а исто така откажан е и остатокот од претсезонските тестови.

MotoE Txt 19 03

Полицијата се уште ги испитува причините за инцидентот но открија дека најверојатно станува збор за краток спој кој ги запалил батериите. Во моментов се уште не се знаае што го предизвикало спојот.

Од MotoE соопштија дека пред да настане пожарот, ниту еден мотоцикл не бил оставен да се полни.

Организаторите се решени серијата да започне оваа година но во моментов се уште не се знае точниот датум. Тимовите пак се убедени дека ќе го надминат овој проблем и дека целата опрема и мотоциклите ќе бидат заменети.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.