Вести од светот

Соработка помеѓу Honda, Kawasaki, Suzuki и Yamaha за поставување на електрични стандарди кај мотоциклите

Електричниот сегмент кај мотоциклите почнува да се развива.

Следете нè на:

 

Електричниот сегмент кај мотоциклите почнува да се развива. Ова го знаеме бидејќи од Јапонија ни доаѓа информација дека е започната соработка меѓу Honda, Kawasaki, Suzuki и Yamaha за поставување на различни стандарди кај електричните мотоцикли.

Доколку не ви делува како таква, ова е навистина голема вест.

Со ваквиот потег, четирите големи компании формираат конзорциум кој заедно ќе работи на создавање на поиздржливи батерии, места за полнење, инфраструктура и уште неколку други работи кои ќе го намалат хаосот на пазарот.

Јапонските компании, кои се одговорни за продажбата на речиси половина од мотоциклите на светско ниво, со ваквата соработка би можеле да креираат еден вид на стандард кај електичните возила и местата за полнење.

honda kawasaki suzuki yamaha 2019 electric motorcycle consortium 3 copy copy

Ваквиот потег е позитивен знак за електричните мотоцикли но и севкупно за возилата кои се движат на струја.

Оваа информација не е случајна. Honda неодамна соопшти дека работи на електричен dirt bike прототип кој наскоро би можел да се најде и во продажба. Yamaha исто така забрзано работи на ова поле и веќе има неколку off-road, on-road и EV концепти. Има гласини дека вакво нешто подготвуваат и Kawasaki и Suzuki.

Иако конзорциумот е се уште во зачеток, ќе биде интересно да се види дали некоја друга компанија ќе ги следи. Кај глобалната економија, тешко дека ќе видиме неколку стандарди како се натпреваруваат и преживуваат на регионалните пазари.

Наместо тоа, наше предвидување е дека ќе има еден стандард кој ќе ги обедини сите останати. А се чини дека Јапонците веќе го направија првиот чекор.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.