WSBK

Баутиста го возврати ударот

Алваро Баутиста беше најбрз на слободниот тест кој се оддржа денес.

Следете нè на:

 

Алваро Баутиста имаше најдобар резултат на слободниот тест кој се оддржа денес.  Возачот кој ќе го има својот прв настап во боите на Aruba.it Racing Ducati, на крајот на тестот се најде пред двоецот на Kawasaki, Џонатан Реа и Леон Хаслам.

Откако актуелниот шампион Џонатан Реа, се најде на врвот по завршувањето на утринската сесија, Баутиста го забрза темпото кон крајот на вториот тест и заслужено се најде на врвот.

Alvaro Bautista Txt 22 02

Тој ја заврши сесијата со најбрз круг, 1 минута 30.327 секунди и успеа да биде подобар од Реа за само 0.04 секунди. Леон Хаслам, кој на кратко беше лидер, тестот го заврши на третата позиција со време од 1 минута 30.482 секунди.

Возачот на Pata Yamaha, Алекс Ловс, сесијата ја заврши на четвртото место и покрај тоа што на почетокот на тестот накратко излета надвор од патеката.

Леон Камиер продолжува со добриот настап во новиот Moriwaki Althea Honda тим и на крајот на сесијата се најде на петата позиција со заостанување од речиси половина секунда зад резултатот кој го постигна Баутиста. Вториот возач на Pata Yamaha, Михаел ван дер Марк, сесијата ја заврши на шестото место.

Торпак Разгатлиоглу исто така го подобри своето време и на крајот се најде на седмото место а веднаш зад него беше возачот на Barni Ducati, Михаел Рубен Риналди. Марко Меландри(GRT Yamaha) и Том Сајкс (BMW) ги заокружија првите десет места.

Дебитантот Сандро Кортезе беше единаесети и на крајот заврши пред Јуџин Лаверти кој се уште се прилагодува на Go Eleven Ducati.

Возачот на фабричкиот тим на Ducati, Чез Дејвис, заврши на тринаесетата позиција а Леандро Меркадо (Orelac Racing VerdNatura Kawasaki) и Маркус Рајтенбергер (BMW) ги комплетираа првите петнаесет позиции.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.