WSBK

Баутиста најдобар на тестовите во Австралија

Шпанецот имаше за речиси половина секунда побрзо време од резултатот кој го постигна во понеделникот.

Следете нè на:

 

Алваро Баутиста повторно се најде на врвот на табелата по завршувањето на вториот ден од тестот кој се оддржа на Филип Ајленд откако постигна резултат од 1’30.303. Овој резултат е за 0.440 секунди подобар од резултатот кој го постигна во понеделникот и речиси за половина секунда побрзо од резултатот кој го постигна четири кратниот шампион Џонатан Реа.

Временските услови денеска беа малку подобри отколку вчера. Но и покрај ова, резултатот кој го постигна Шпанецот во понеделникот беше оспорен само од тројца возачи. Баутиста стана еден од главните фаворити за победа, а ќе биде интересно да видиме кој ќе успее да му се спротистави.

Алваро Баутиста

Шест возачи успеаа да постигнат резултат од 1’31. Разликата меѓу второпласираниот Том Сајкс (BMW Motorrad WorldSBK) и возачот кој се најде на петата позиција, Марко Меландри (GRT Yamaha) изнесуваше само две десетинки.

Помеѓу нив, на четвртата позиција заврши Џонатан Реа кој на претходните тест сесии речиси секогаш завршуваше на првата позиција. Сепак, вреди да се напомене дека се уште трае серијата од 11 победи на Реа и кога тој е во форма, ретко кој возач може да му се спротистави. Но во моментов, има забележлива разлика меѓу двајцата возачи. Само за време на првата тест сесија, Баутиста во дури седум кругови имаше подобро време од Реа.

Тестовите се многу повеќе отколку само бркање на најдобро време. Тимскиот колега на Реа, Леон Хаслам, имаше добар настап со ZX-10RR и извозе најмногу кругови (47) од сите возачи кои се најдоа на патеката. Основниот сетап на Англичанецот е многу сличен со оној на актуелниот шампион, а екипата на Хаслам сега се фокусира на неговиот стил на возење. Во моментов, работите се одвиваат добро.

Чез Дејвис (Aruba.it Racing – Ducati) успеа да го подобри својот резултат за речиси една секунда. Тој се уште се обидува да се прилагоди на Panigale V4 R и на крајот беше за 1.5 секунди побавен од неговиот тимски колега.

Двојниот победник од сезоната 2018, Австралиецот Марко Меландри, го заврши тестот со петти најдобар резултат. Сега откако е пронајден идеалниот сетап, тимот ќе работи на дополнително подобрувања на YZF R1.

Алекс Ловс (Pata Yamaha) имаше слаб настап откако два пати излета надвор од патеката. Разликата меѓу Британецот, кој заврши на деветата позиција и Михаел ван дер Марк (Pata Yamaha), кој беше седми не беше многу голема. Тимот сега ќе се обиде да го најде идеалниот баланс со цел да имаат добар настап на Австралиската трка.

WSBK Test 2 txt 2 19 02Џонатан Реа

Неколкуте црвени знамиња кои се појавија го попречија тестот но сепак тимот на BMW Motorrad составен од Сајкс и Маркус Рајтенбергер имаше добар ден. Двајцата возачи тестираа различни шасии и на крајот ги потврдија очекувањата.

После слабиот прв ден за Moriwaki Althea Honda, вториот ден доведе до значителни подобрувања. Во моментов, тимот е во трка со времето за да подготви што е можно подобар мотоцикл за трката која ќе се оддржи во Филип Ајленд. Леон Камиер заврши на тринаесетата позиција со резултат од 1’31.443 а Риучи Кијонари беше петнаесетти.

Торпак Разгатлиоглу (Puccetti Racing) се најде на шестото место. Турскиот возач се уште работи на подобрувањата на неговиот ZX-10RR а ист е случајот и со Жорди Торес и Pedercini Racing. Тати Меркадо (Orelac Racing VerdNatura) се фокусираше на притисокот на пневматиците. Чекор напред направија и Јуџин Лавери и Михаел Рубен Риналди. Алесандро Делбианко (Althea Mie Racing) и Трој Херфос (Penrite Honda) се најдоа на последните места на табелата.

Официјални резултати од вториот ден тестови на Филип Ајленд

Алваро Баутиста (ARUBA.IT Racing – Ducati) 1'30.303

Том Сајкс (BMW Motorrad WorldSBK ) 1'30.539

Леон Хаслам (Kawasaki Racing Team) 1'30.668

Џонатан Реа (Kawasaki Racing Team) 1'30.722

Марко Меландри (GRT Yamaha) 1'30.760

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.