WSBK

Џонатан Реа размислувал на пензионирање откако ја освои титулата во 2015 година

Џонатан Реа размислувал за повлекување од мотоспортот откако ја освои титулата во 2015 година и признава дека посакувал да му се пружи шанса да настапи во MotoGP.

Следете нè на:

Џонатан Реа размислувал за повлекување од мотоспортот откако ја освои титулата во 2015 година и признава дека посакувал да му се пружи шанса да настапи во MotoGP.

Џонатан Реа признава дека размислувал да се повлече од тркањето откако во 2015 година ја освои титулата во WSBK серијата. Тој имаше доминантен настап таа година со Kawasaki Racing и успеа да дојде до долго очекуваната титула.

Претходно, тој помина шест сезони во Honda, период кој го одбележаа неколкуте победи но и големиот број на повреди. Вели дека поради импресивниот настап кој го имаше со Kawasaki ZX-10R таа сезона, размислувал да се повлече додека се уште е најдобар.

„Во 2016 година размислував на пензија“, признава Реа. „Во минатото целта ми беше да освојам барем една светска титула. Мојот дедо отсекогаш ми велеше дека еден ден ќе станам шампион. Постојано верував во себе.“

„Тоа ме одржуваше. Можев слободно да се повлечам по завршувањето на сезоната 2015 но едноставно премногу уживам во тркањето. Мојата цел сега е да продолжам да победувам.“

Реа стана најуспешниот WorldSBK возач во историјата и во следните неколку сезони со Kawasaki повторно ја освојуваше најголемата награда. Вкупно има 88 победи и 168 искачувања на подиумот.

Rea txt 01 11

Во големо интервју за официјалната нтернет страна на WorldSBK Реа зборува за неколку теми и признава дека посакувал да му се пружи шанса да настапи во MotoGP. Претходно тој откри дека толку долго останал во Honda со надеж дека би можел да премине во повисоката класа. Сепак, освен двете трки со Repsol Honda во 2012 година, тимовите повеќе сметаа на возачите кои доаѓаа од Moto2 шампионатот отколку на него.

Тој премина во Kawasaki, кој во 2009 година го напушти нивниот MotoGP проект, и се до денеска остана таму.

„Мал дел од мене посакува да имав шанса да настапам во MotoGP но со целосниот пакет. Но никогаш не ми се укажа оваа можност и затоа не можам да жалам поради тоа.“

Реа ќе ја започне сезоната 2020 со надеж дека ќе стигне до шеста титула. Со оглед на промените кои се случија во тимовите, признава дека тоа би можело да биде малку потешко.

Алекс Ловс ќе го замени Леон Хаслам во KRT додека пак Скот Рединг од BVB серијата ќе премине во Ducati. Алваро Баутиста ќе премине во новиот тим на Honda.

Торпак Разгатлиоглу ќе премине во Pata Yamaha и ќе настапува заедно со Мајкл ван дер Марк. Добар настап се очекува и од поранешниот колега на Реа, Том Сајкс, кој ќе насатапи со BMW S1000RR.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Уште една трка помалку во календарот за 2020, со денешната одлука на Дорна, и трката во Јапонија се откажува во целост.

Со денешната одлука на Дорна откажани се трките во Британија (Силверстоун) и Австралија (Филип Ајленд).

Официјално денеска беше ставен потпис на договор со кој Џек Милер ќе биде еден од возачите за фабричкиот тим на Дукати во 2021 со можност договорот да се продолжи на уште една година.

Според зборовите на неговиот менаџер, легендариот Кенан Софуоглу, за Топрак веќе постои интерес од МотоГП тимовите.

По изјавата на шефот на Петронас тимот, дека Роси е жива легенда но тој не би сакал да дојде во тимот само за да се збогува со МотоГП, „Докторот“ денеска даде свое видување на ситуацијата.

На 7-ми јуни на патеката Орман крај Скопје ќе се одржи првата трка од шампионатот на Македонија во мотокрос.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.