WSBK

Џонатан Реа зборува за сезоната која измина

Џонатан Реа признава дека дури и тој, како и многумина други, не верувал дека може да дојде до титулата.

Следете нè на:

 

Џонатан Реа признава дека дури и тој, како и многумина други, не верувал дека може да дојде до титулата.

Џонатан Реа откри дека ја прифатил можноста дека нема да стигне до рекордната петта шампионска титула во 2019 година. После успешниот старт на сезоната кој го имаше Алваро Баутиста, Реа вели дека токму прифаќањето на таквата реалност, дополнително го мотивирала.

После четири доминантни сезони, пристигнувањето и настапот на Алваро Баутиста со Ducati Panigale V4R ги наруши плановите на Реа за петта титула по ред. Ова особено важи по одличниот старт и 11-те победи по ред на Шпанецот.

Овие победи на Баутиста беа убедливи а и покрај тоа што речиси на сите трки завршуваше на второто место, Реа не успеваше да го предизвика Шпанецот.

Ова изненади многумина а и самиот Реа беше прилично разочаран откако не успеа да победи на патеката во Асен, на која обично доминира.

„Навистина не верував дека можеме да успееме после неверојатниот старт на Алваро. Лудо е да се победи на 11 трки по ред“, вели Реа.

„Не само што сите не отпишаа туку и самиот веќе не верував дека можам да стигнам до титулата. Ми беше многу тешко после трката во Асен. Таа ми е една од омилените патеки но не можев да победам. Морав добро да размислам.“

Rea txt 25 12

Реа вели дека го прифатил моментот дека веќе не е најдобар и дека после тоа работите почнале да се менуваат.

„Веќе не бев најдобриот возач на патеката и штом го прифатив тоа, мотивацијата значително ми се подобри.Единствено се што сакав е да има добар настап.“

„Се чувствував како да сум боксер. Ги издржувам рундите но мојот ривал ги освојува сите поени. Но веќе на средина на сезоната почна да станува подобро. Победивме на неколку трки.“

„Секогаш постоеше таа можност Алваро да го зададе финалниот удар и да ми ги уништи сите шанси  но за среќа тоа не се случи.“

Џонатан Реа одлично го сумираше својот настап во 2019 година кога се соочи со еден нов и непознат непријател, Алваро Баутиста. Но иако имаше неколку можности да го зададе последниот удар, Шпанецот сепак не го направи тоа.

Реа беше издржлив и трпелив, стратегија која можеби немаше да биде толку успешна доколку Баутиста не направеше неколку грешки.

Баутиста можеби беше брз, но тактички не изигра како што треба. За разлика од него, Реа дури и кога се мачеше, сепак завршуваше на второто или третото место. Иако имаше големо заостанување, тој никогаш воопшто не излезе од борбата за титулата. А токму тоа го прави еден од најдобрите возачи.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

На патеката Лосаил во Катар денеска започна официјалниот пред-сезонски тест.

По тимовите на ДукатиХонда, Јамаха, Сузуки, Петронас и КТМ, и тимот на Априлија официјално ги претстави боите на мотоциклите за 2020.

Откако се појави скица од новиот дизајн, јасно можеме да видиме како би изгледал новиот мотоцикл.

Андреа Довициозо одби да потврди дали ќе остане во Ducati и по завршувањето на сезоната 2020 откако се појавија гласини дека во текот на зимската пауза, тимот имал разговори со неколку возачи.

Нашиот стандарден Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти.

„Ако продолжиме да работиме напорно исто како и во изминативе 16 месеци, ќе имаме добра сезона“ - Џек Милер.

Реклами

Листа на мото настани

 • 22 Февруари 2020 - 22 Февруари 2020
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 14 Март 2020 - 14 Март 2020
 • Beertija Pub
 • Frederik Shopen 4, 1000 Skopje

 • 28 Март 2020 - 28 Март 2020
 • Bad Boys Bar
 • Кочани

 • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
 • Club house
 • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.