WSBK

Двојниот WorldSBK шампион Џејмс Тоселанд се враќа како тимски менаџер

Џејмс Тоселанд се враќа во WorldSBK серијата но овој пат во поинаква улога, како тимски менаџер. Дени Веб ќе вози за WRP Yamaha.

Следете нè на:

 

Џејмс Тоселанд се враќа во WorldSBK серијата но овој пат во поинаква улога, како тимски менаџер. Дени Веб ќе вози за WRP Yamaha.

Двојниот WSBK шампион, Џејмс Тоселанд, потврди дека ќe се врати во серијата и во иднина ќе биде тимски менаџер на Yamaha WorldSSP. За тимот ќе настапува Дени Веб.

Британецот е еден од најуспешните Супербајк возачи во историјата. Во 2004 година ја освои титулата со Ducati додека пак во 2007 година стана шампион со Honda. Тој е само еден од двајцата возачи кои имаат освоено титула со два различни тимови. Другиот возач е Трој Корсер.

Сепак, откако премина во MotoGP во 2008 година тој доживеа неколку повреди и веќе во 2011–тата мораше да ја заврши кариерата. После тоа Тоселанд се фокусираше на музиката.

James Toseland txt 21 11

По осум години пауза, потврди дека следната сезона повторно ќе биде дел од WorldSBK серијата, овој пат како тимски менаџер на новиот тим WRP Yamaha.

Договорот исто така значи и враќање на Веб, кој после неколку сезони во 125/Moto3 класата, се фокусираше на трките со автомобили.

Иако е редовен гледач но и коментатор на трките, Тоселанд не беше премногу експониран во јавноста откако одлучи да се повлече и ништо не навестуваше дека планира да се врати во серијата.

39 годишниот Тоселанд е последниот од низата возачи кои по завршувањето на кариерата станаа тимски менаџери. Од друга страна, Веб носи младост и искуство. Тимот WRP ќе користи Yamaha R6.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Она што скоро сите медиуми пропуштија да го пренесат е новата мерка на владата за справување со Ковид-19 вирусот со која како економска мерка се укинува давачката за регистрација на моторите!

Иако сите со нетрпение ги чекаме трките кои се одложени поради вонредната состојба со корона вирусот, нашиот натпреварувач Христијан Бузалковски (Seventy One Team) не застанува со подготовките.

Како што беше очекувано, трката од МотоГП шампионатот во Херез официјално е одложена.

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва се намалуваат за, 3.00, 4.50, односно 5.00 денари!

Honda Rebel крузерите добија подобрувања за сезоната 2020.

Шпекулациите дека наместо предвидениот термин од 31-ви мај до 10-ти јуни трката ќе биде преместена за крајот на август се покажаа како неточни, Isle of Man TT 2020 е откажана.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 12 Јуни 2020 - 13 Јуни 2020
  • Нов Парк
  • Свети Николе

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.