Том Сајкс продолжува да вози во одлична форма.

Возачите на Кавасаки тимот во Супербајк шампионатот покажуваат одлична форма на првиот официјален Супербајк тест кој се вози на Филип Ајленд. Том Сајкс заврши на првото место, а Џонатан Реа заостануваше само 0.19 секунди зад него.

Импресивниот возење што го имаше во Шпанија, Том Сајкс го продолжи и на патеката во Австралија. Заедно со својот тимски колега, Џонатан Реа, остварија најдобро време на последниот претсезонски тест.

Сајкс постигна време од 1м 31.097с и беше само за 0.196с побрз од својот тимски колега. Исто така и неговиот мотоцикл ZX-10R, покажа дека е одлично подготвен.

sykes prv

Попладнето се случија два прекини. Едниот беше поради судирот меѓу возачите на Team Toth и Grillini Kawasaki, Петер Себастиен и Доминик Шмитер, а потоа и Чез Дејвис падна на последниот свиок. Михаел Ван Дер Марк успеа да заврши на третото место и покрај тоа што извозе послабо време од претпладнето.

Изненадување приреди Жорди Торес , победникот на последната трка од сезоната 2015, кој заврши на четвртото место.  Тој покажа дека неговата Althea BMW машина може да се носи со останатите мотоцикли.

Ники Хејд заврши на петото место, а возачите на Crescent Yamaha го освоија шестото и седмото место. Разликата меѓу нив беше само 0.065с.

Чави Флорес се најде на осмото место, а Чез Дејвис, кој за среќа помина неповреден од падот, заврши на деветото место. На десетото место се најде Давиде Џулијано.