WSBK

Леон Хаслам ќе премине во Honda

Леон Хаслам ќе му се приклучи на официјалниот Супербајк тим на Honda и ќе биде нов тимски колега на Алваро Баутиста.

Следете нè на:

Леон Хаслам ќе му се приклучи на официјалниот Супербајк тим на Honda и ќе биде нов тимски колега на Алваро Баутиста.

Леон Хаслам ќе го напушти фабричкиот тим на Kawasaki и ќе настапи за тимот на Honda во 2020 година. Тој ќе му се приклучи на Алваро Баутиста и следната година ќе настапи со новиот Fireblade.

Откако доминираше во Британскиот шампионат во сезоната 2018, Хаслам се врати во WSBK серијата минатата година но имаше слаб настап со тимот на Kawasaki. Голем проблем му беа и повредите а сезоната ја заврши на седмата позиција.

Сепак Хаслам со себе ќе донесе и големо искуство, со оглед на тоа дека има повеќе од 250 стартови во досегашниот дел од кариерата.

Leon Haslam txt 05 11

Иако се уште нема официјална потврда за договорот, има шпекулации дека веднаш по трката во Катар, Хаслам заминал за Јапонија и веќе бил дел од подготовките на тимот. Се очекува за време на EICMA мото шоуто да добиеме и официјална потврда за оваа информација.

Хаслам досега шест пати се искачи на подиумот во WorldSBK серијата со тимот на Honda. Во 2008 година настапуваше за HM Plant, а исто така има возено и за Stiggy Honda и Ten Kate Honda. Покрај ова, тој е трикратен победник на трката Suzuka 8 Hours.

Формата која ја има покажано Хаслам на трката Suzuka 8 Hours сигурно била дел од факторите кои влијаеле на одлуката. Тој беше дел од победничкиот тим на Kawasaki оваа сезона а Honda се надева дека Хаслам заедно со Баутиста и Такуми Такахаши, ќе биде дел од бората за победа следната година.

2019 беше исклучително тешка година за Honda во WorldSBK серијата а тимот поголем дел од времето го потроши на собирање на податоци. Не смее да се забориви ниту повредата на главниот возач Леон Камиер.

Тимот и мотоциклот ќе претрпат големи промени следната година. Одговорен за проектот ќе биде Алберто Пуиг а се очекува Шпанецот во тимот да донесе и неколку луѓе од MotoGP серијата.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.