WSBK

Одблиску со BMW S1000RR

Една од поинтересните приказни кои ги следиме во пресрет на новата сезона од Светскиот Супербајк шампионат е пристигнувањето на BMW Motorrad во гаражите.  За сезоната 2019, BMW склучи договор со Shaun Muir Racing а за тимот ќе настапат Том Сајкс и Маркус Рајтенбергер.

Следете нè на:

 

Со целосно нова супербајк платформа за развој и работа, нашето вимание е насочено кон сето она што оваа машина може да го постигне, особено со еден ваков тим и вакви возачи.

Откако SMR официјално го претстави нивниот тим за време на пред сезонскиот тест во Португалија, успеавме да влеземе во гаражата на тимот каде што направивме неколку извонредни фотографии од BMW S1000RR кој има WorldSBK спецификации.

И како што можете да очекувате, деталите кои ги има овој мотоцикл се навистина интересни.

BMW S1000RR WorldSBK Txt 1 31 01

На фотографиите на кои го имаме мотоциклот на Том Сајкс, можеме да видиме дека Öhlins е задолжена за суспензијата. Но уште поинтересно е тоа што наместо спортските Brembo, за сопирачките е задолжен Nissin.

Доколку ја погледнеме левата страна на контролите, можеме да видиме дека Сајкс со палецот може да ја притисне задната сопирачка. Покрај тоа, тука ја имаме и предната сопирачка како и неколку копчиња кои се задолжени за електрониката.

BMW S1000RR WorldSBK Txt 2 31 01

Сопирачките кои се активираат на копче се многу актуелни пред се поради стилот на возење на натпреварувачите. На пример, кога  го навалувате мотоциклот на десната страна, многу е тешко да ја притиснете сопирачката со вашето стапало.

Еден дел кој го привлече нашето внимание беше алуминиумската задна вилушка.Тука можеме да забележиме дека BMW го има пополнето негативниот простор со цел мотоциклот да биде поригиден.

BMW S1000RR WorldSBK Txt 3 31 01

Воопшто не е невообичаено да ги видиме тимовите кои се дел од WorldSBK како го менуваат дизајнот на задната вилушка. Дури може да се каже и дека тое е еден вид на норма. Но вреди да се напомене дека BMW Motorrad ја креираше оваа вилушка да биде идентична со онаа која ја користи тркачкиот тим.

Ова воопшто не е случајност бидејќи производството на супербајк моделите станува се повеќе фокусирано на нивните перформанси. Овој вид на „racing-first“ дизајн помага да се направи врската помеѓу уличниот мотоцикл и неговиот тркачки роднина. Со ова сигурно ќе има придобивки како при развојот така и при производството.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.