WSBK

Погледнете го Ducati Panigale V4, подготвен за WorldSBK

„Ќе работиме само со една цел: победа“. Ова го изјави Џиџи ДалИгна додека зборуваше за WorldSBK програмата на Ducati Corse.

Следете нè на:

 

Официјално Aruba.it Racing – Ducati Superbike тим, возачите Чез Дејвис и Алваро Баутиска имаат голем притисок да постигнат добри резултати. После се, Италијанецот премина од v-twin на V4 се со цел да ја освои титулата во Светскиот Супербајк шампион.

Вообичаено, нема преголеми очекувања од тим кој има целосно нов мотоцикл бидејќи понекогаш е потребно да помине цела сезона додека да се извлече сиот потенцијал на машината. Но кај Ducati, се чини дека овој процес оди побрзо.

Можеби ова е така поради радикалната промена а можеби и поради тоа што тимот веќе долги години нема освоени нешто позначајно. Но без разлика која е причината, веруваме дека голем број на фанови на Ducati со големо внимание ќе го следат шампионатот за да видат како ќе функционира новиот мотоцикл.

Првите индикации велат дека Ducati Panigale V4R има голем потенцијал но никој од екипата засега не сака дава никакви предпоставки во однос на тоа каде би се нашол тимот на крајот на сезоната.

„Проектот е се уште во почетна фаза но развојот се движи по нагорна линија. Се уште треба да завршиме некои детали но имаме јасно дефинирана развојна програма“ , вели ДалИгна. „Имаме одлични возачи и сега останува на нас да им обезбедиме добар мотоцикл за да го изразат целиот свој потенцијал на патеката. “

Кој ќе биде тимот кој ќе ги предизвика Џонатан Реа и Kawasaki во новата сезона од шампионатот? Името на Чез Дејвис се наоѓа на врвот на оваа листа. Ова ќе биде негова петта сезона во серијата но никако не смееме да го заборавиме и Алваро Баутиста.

Шпанецот покажа дека брзо го совладува Ducati Panigale V4 R а се чини и дека неговиот допринос во гаражата никогаш не беше целосно искористен. Очекуваме да видиме како Баутиста ќе се бори со својот колега но и со останатите возачи.

Ова ветува дека ни престои интересна сезона а нас ни останува да почекаме уште само неколку недели за да видиме како ќе изгледаат тимовите на првата трка во Филип Ајленд.

Се дотогаш, уживајте во фотографиите од 2019 Aruba.it Racing – Ducati Superbike.

Би можело да ве интересира

Алекс Маркез ја прекина лошата серија во Moto2 класата и успеа да стигне до победа на трката која се возеше на патеката во Ле Ман.

Марк Маркез дојде до убедлива победа на трката која се возеше во Франција. На второ и трето место заврши двоецот на Ducati, Андреа Довициозо и Данило Петручи.

„Очекуваше извинување. За што да се извинам? Јас бев оној кој излета надвор од патеката“ – Џек Милер

Фабио Куартараро продолжи онаму каде што застана на минатата трка и постигна најдобро време на првиот слободен тренинг на својата домашна MotoGP трка.

Петтата трка од МотоГП шампионатот викендов се вози на патеката Ле Ман во Франција.

Борбата за првото место на табелата во MotoGP шампионатот достигна ново ниво.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.