WSBK

Повредата на рамото го спречи Баутиста да освои поени во Лагуна Сека

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Следете нè на:

 

Алваро Баутиста ја започна втората трка во Лагуна Сека но се повлече после еден круг поради болки во рамото.

Алваро Баутиста ја напушти Лагуна Сека со само еден освоен поен. Повредата која ја доби после падот во Superpole трката го примора предвреме да ја заврши втората трка.

Возачот кој доминираше во досегашниот дел од шампионатот во последно време нема премногу среќа.

alvaro bautista.txt 15 07

За време на Superpole трката тој повторно падна, ова за него беше четврто излетување во последните осум трки, откако дојде во контакт со Торпак Разгатлиоглу.  Овој пат заврши со посериозна повреда откако во болница беше потврдено дека има дислокација на рамото.

Иако се појави на стартот на втората трка, возачот на Aruba.it Ducati мораше да се повлече после само еден круг. За среќа Шпанецот сега има осум недели да заздрави од повредата но и да ја врати формата која ја имаше на почетокот на сезоната.  Џонатан Реа сега го презеде водството на табелата и за само четири трки успеа да направи удобна предност.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

„Ќе си заминам како човек кој е гладен да се врати“ - Јохан Зарко

Нашите пријатели од Холандија, Nieuwsmotor, само што ни ги испратија овие фотографии а на нив може да се видат два нови модели на Harley-Davidson, авантуристичкиот Pan America и спортскиот, Streetfighter.

Викендов се вози 12-та трка од МотоГП шампионатот на патеката Силверстоун во Англија.

„Возењето на еден круг на оваа патека е исто како да патувате од едно до друго место“ – Валентино Роси.

Хорхе Лоренцо ќе се врати на патеката овој викенд и ќе настапи на трката која се вози во Силверстоун.

Доколку мислевте дека Triumph работи напорно на подготовка на новите Scrambler и Speed Twin, тогаш имаме уште неколку нови информации за вас.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

  • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
  • Сè уште непознато
  • Прилеп

  • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
  • Патека Плевен
  • Долна Митрополија, Бугарија

  • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
  • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.