WSBK

Скот Рединг: Не сме таму каде што сакаме но ....

Скот Рединг продолжува да се прилагодува на Aruba.it Ducati Panigale V4 R во пресрет на новата сезона од WorldSBK шампионатот.

Следете нè на:

 

Скот Рединг продолжува да се прилагодува на Aruba.it Ducati Panigale V4 R во пресрет на новата сезона од WorldSBK шампионатот.

Скот Рединг вели дека има напредок и дека пополека го разбира електронскиот пакет на неговиот Aruba.it Racing Ducat Panigale V4 R.  Поранешниот MotoGP возач се подготвува за неговата прва сезона во WorldSBK серијата. Минатата година со тимот на Ducati тој беше шампион во Британскиот Супербајк шампионат.

За разлика од BSB серијата, Рединг тука мора повеќе да се прилагоди на техничката верзија на Ducati Panigale V4 R а тоа веројатно ќе му биде и најголем предизвик во новата сезона.

Иако уште првиот ден падна, успеа да се врати на патеката и постигна петто најдобро време со резултат од 1 минута и 39.466 секунди. На крајот тој заостануваше речиси една секунда зад Џонатан Реа но од втората пзиција го делеа само 0.2 секунди.

Redding WSBK txt 03 12

„Денеска работевме на задното тркало, со него имавме проблем во последните два дена. Благодарение на моите механичари, откривме некои работи кои ќе ни помогнат да бидеме подобри. Се уште не сме стигнати до местото каде што сакаме да бидеме, но има напредок.“

„Покрај тоа што ги тестиравме новите пневматици на Pirelli, работевме и на електрониката. Тоа за мене е нешто сосема ново.“

„Задоволен сум од досегашните резултати и мило ми е што се прилагодувам на Panigale V4 R. Сега знам на што треба да работиме за да бидеме подготвени за новата сезона. “

Иако ова се само први тестови и се уште е рано да се донесе некаков заклучок, сепак Ридинг импресионираше на првиот настап со новиот мотоцикл на патеката во Арагон.  Доброто темпо се должи на моќноста која ја има мотоциклот на Ducati а како надополнување на ова, патеката во Арагон одлично одговара на Panigale V4 R. Тестот во Херез сигурно ќе даде попрецизни информации.

И покрај тоа што падна, Ридинг имаше успешни тестови и одлично се срави со моќноста која ја има неговата машина. Брзото прилагодување на новиот мотоцикл, сигурно го вметнува поранешниот MotoGP натпреварувач меѓу возачите од кои се очекува следната сезона да го предизвикаат Џонатан Реа.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Она што скоро сите медиуми пропуштија да го пренесат е новата мерка на владата за справување со Ковид-19 вирусот со која како економска мерка се укинува давачката за регистрација на моторите!

Иако сите со нетрпение ги чекаме трките кои се одложени поради вонредната состојба со корона вирусот, нашиот натпреварувач Христијан Бузалковски (Seventy One Team) не застанува со подготовките.

Како што беше очекувано, трката од МотоГП шампионатот во Херез официјално е одложена.

Регулаторната Комисија за Енергетика тукушто ги објави новите цени на горивата – кои од вечерва се намалуваат за, 3.00, 4.50, односно 5.00 денари!

Honda Rebel крузерите добија подобрувања за сезоната 2020.

Шпекулациите дека наместо предвидениот термин од 31-ви мај до 10-ти јуни трката ќе биде преместена за крајот на август се покажаа како неточни, Isle of Man TT 2020 е откажана.

Реклами

Листа на мото настани

  • 12 Јуни 2020 - 14 Јуни 2020
  • 12 Другари
  • Ваташа, Кавадарци

  • 12 Јуни 2020 - 13 Јуни 2020
  • Нов Парк
  • Свети Николе

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.