WSBK

WSBK: Потврдени лимитите на вртежите во минута

Пред почетокот на сезоната за секој производител во Мотул Светскиот Супербајк шампионат беа одредени лимитите на бројот на вртежи на моторите.

Следете нè на:

Пред почетокот на сезоната за секој производител во Мотул Светскиот Супербајк шампионат беа одредени лимитите на бројот на вртежи на моторите.

Оваа сезона со нетрпение се очекува настапот на новата Хонда CBR1000RR-R (SP) која за старт ќе го добие лимитот на хомологираната верзија која е во продажба (15.600), апретходниот модел кој се уште ќе биде на патеката останува со 15050. Од постоечките модели разлика забележуваме кај Јамаха YZF-R1 која доби покачување на 14950 вртежи во минута, „според алгоритмот на успех во сезоната 2019“.

819217

Минатата година видовме една значајна промена во која Ducati V4 доби намалување од 250 вртежи на 16100, откако имаа доминантен старт на сезоната во која Алваро Баутиста забележа 9 победи на првите три рунди.

Супербајк комисијата го воведе правилото за намалување или зголемување на бројот на вртежите кај производителите во 2018 година со цел да се добие конкурентност помеѓу возачите и тимовите.

Според лимитот кој е усвоен, тимовите сезоната ќе ја започнат според следната табела:

Aprilia: 14700

BMW: 14950

BMW 2019: 14900

Ducati V2: 12400

Ducati V4: 16100

Honda (SC77): 15050

Honda (SC82): 15600

Kawasaki: 14600

MV Agusta: 14950

Suzuki: 14900

Yamaha: 14950

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Започна одбројувањето до петтото издание на Distinguished Gentleman’s Ride, настан кој ќе се одржи на 27-ми септември.

Викендов се вози 8-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин повторно ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

По шест извозени трки во МотоГП шампионатот Андреа Довициозо е на чело на табелата со 76 освоени бодови.

Викендов се вози 7-та рунда од МотоГП шампионатот, домаќин ќе биде патеката „Мизано Адриатико“ во Сан Марино.

Во продолжение ќе ги најдете информациите за Австриската патека како и распоред за следење на МотоГП трката.

Пристигнаа првите информации од МФМ за годинешното 29-то по ред мото рели Македонија - Независност 2020.

Реклами

Листа на мото настани

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.