Занимливости

Што возат Италијанците?

thumb_sh300-iИталија важи за моторџиска земја, секој што бил во Италија е воодушевен од бројот на мотори кои се возат во текот на целата година, сепак, во 2011 во оваа земја главниот збор го имаа скутерите.

Следете нè на:

 

Италија важи за моторџиска земја, секој што бил во Италија е воодушевен од бројот на мотори кои се возат во текот на целата година, сепак, во 2011 во оваа земја главниот збор го имаа скутерите. Всушност скутерите се до толку застапени што во нај продаваните 25 модели, само еден е мотоцикл, сите други се скутери.

Доколку гледаме по бренд, според бројот на продадени модели, во Италија царува Хонда. На првото место неприкосновен е Honda SH300i (погледнете го нашиот тест на помалиот брат, Honda SH125i), второтo место го држи Piaggio Beverly 300, а третото неговиот помал роднина Liberty 125.

Во класата до 50цц, доминира Piaggio. Нај продаван модел е Scarabeo 50 2T, а веднаш зад него е Liberty 50 4T. На третото место е легендарната Vespa LX50 4T

Кај мотоциклите нај продаван е BMW R 1200GS, второто место го држи Honda Hornet 600, а на третото место повторно Баварецот BMW R 1200 R. Во продолжение ќе ја најдете листата на топ 100 нај продавани модели во Италија, а под неа и листата на топ 100 нај продавани мотори:

sh300-iHonda SH300i

Топ 100 нај продавани мотори и скутери во Италија во 2011

Поз Бренд Модел Сегмент Продадени
001 HONDA SH 300 Scooter 12,688
002 PIAGGIO BEVERLY 300 Scooter 10,509
003 PIAGGIO LIBERTY 125 RTD Scooter 8,574
004 YAMAHA TMAX 500 Scooter 6,850
005 HONDA SH 150 Scooter 6,712
006 YAMAHA XMAX 250 Scooter 6,316
007 HONDA SH 125 Scooter 5,724
008 KYMCO AGILITY R16 125 Scooter 5,383
009 KYMCO DOWNTOWN 300 Scooter 5,340
010 PIAGGIO Vespa GTS 300 Super Scooter 4,916
011 YAMAHA X-CITY 250 Scooter 4,575
012 HONDA PCX 125 Scooter 4,251
013 PIAGGIO Vespa LX 125 Scooter 4,236
014 BMW R 1200 GS Enduro 3,466
015 HONDA SW-T 400 Scooter 2,478
016 PIAGGIO Vespa PX 150 Scooter 2,469
017 APRILIA Scarabeo 200 Scooter 2,343
018 LML NV 150 Scooter 2,295
019 YAMAHA MAJESTY 400 Scooter 2,193
020 KYMCO AGILITY R16 200I Scooter 2,187
021 LML NV 125 Scooter 2,165
022 APRILIA Scarabeo 125 Scooter 2,056
023 SUZUKI AN 400 Burgman Scooter 2,029
024 KYMCO GTI 300 PEOPLE Scooter 1,951
025 KYMCO The R 300 XCITING Scooter 1,912
026 HONDA CB 600 F HORNET Naked 1,746
027 BMW R 1200 R Naked 1,681
028 BMW R 1200 GS ADVENTURE Enduro 1,668
029 TRIUMPH TIGER 800 Enduro 1,611
030 KYMCO LIKE 125 Scooter 1,599
031 APRILIA Scarabeo 100 4T Scooter 1,545
032 HONDA XL 700 V Transalp Enduro 1,542
033 BMW F 800 GS Enduro 1,483
034 KYMCO PEOPLE S 200 Scooter 1,461
035 HARLEY-DAVIDSON XL1200X FORTY-EIGHT Custom 1,452
036 BMW F 800 R Naked 1,423
037 SUZUKI DL 650 V-STROM Enduro 1,396
038 MALAGUTI 160 CENTER Scooter 1,339
039 PEUGEOT GEOPOLIS 300 Scooter 1,296
040 LML STAR DELUXE 150 Scooter 1,286
041 KAWASAKI Z 750 Naked 1,257
042 TRIUMPH BONNEVILLE Naked 1,252
043 SUZUKI SIXTEEN 150 Scooter 1,245
044 DUCATI HYPERMOTARD 796 Supermotard 1,233
045 MALAGUTI 125 CENTER Scooter 1,181
046 PEUGEOT TWEET 150 Scooter 1,179
047 YAMAHA N-FZ8 Naked 1,177
048 PEUGEOT TWEET 125 Scooter 1,158
049 PIAGGIO MP3 300 YOURBAN Scooter 1,156
050 PIAGGIO LIBERTY 150 RTD Scooter 1,148
051 HARLEY-DAVIDSON XL883N IRON 883 Custom 1,107
052 YAMAHA XJ6-N Naked 1,046
053 YAMAHA XMAX 125 Scooter 1,036
054 SYM SYMPHONY 125 Scooter 1,023
055 HONDA CB 1000 R Naked 1,018
056 DUCATI Multistrada 1200 Tourism 967
057 SUZUKI UH 200 BURGMAN Scooter 960
058 PIAGGIO Vespa LX 150 Scooter 959
059 KYMCO AGILITY R16 150 Scooter 953
060 KAWASAKI ER-6N Naked 952
061 SUZUKI AN 650 Burgman Scooter 941
062 MALAGUTI BLOG 125 Scooter 940
063 KYMCO PEOPLE S 125 Scooter 937
064 SYM JOYMAX 300 EVO Scooter 924
065 KAWASAKI Z 750 R Naked 917
066 DUCATI Touring Multistrada 1200 S Tourism 903
067 SYM SYMPHONY 150 Scooter 902
068 PIAGGIO Vespa PX 125 Scooter 900
069 BMW G 650 GS Enduro 889
070 KYMCO LIKE 200I Scooter 877
071 PIAGGIO Carnaby Cruiser 300 Scooter 873
072 PEUGEOT LXR 200 Scooter 871
073 APRILIA Scarabeo 300 Scooter 864
074 DUCATI ABS Diavel Naked 860
075 KYMCO DOWNTOWN 200 Scooter 859
076 KAWASAKI VERSYS Enduro 858
077 KYMCO DINK 200 E3 Scooter 848
078 KYMCO GTI 200 PEOPLE Scooter 840
079 DUCATI MONSTER 796 Naked 839
080 BMW R 1200 RT Tourism 836
081 TRIUMPH STREET TRIPLE Naked 829
082 DUCATI MONSTER 696 Naked 799
083 YAMAHA XT 1200 Z Enduro 770
084 HONDA VISION Scooter 769
085 KYMCO The R 500 XCITING Scooter 762
086 MALAGUTI BLOG 160 Scooter 756
087 HONDA SILVER WING 600 Scooter 737
088 KYMCO GTI 125 PEOPLE Scooter 727
089 TRIUMPH SPEED TRIPLE 1050 Naked 719
090 KAWASAKI Z1000 Naked 718
091 KTM 125 EXC Enduro 703
092 SUZUKI GLADIUS 650 Naked 699
093 KTM 125 DUKE Supermotard 687
094 SUZUKI GSR 750 Naked 685
095 SYM JOYRIDE 200 EVO Scooter 681
096 SYM SYMPHONY SR 125 Scooter 678
097 HONDA Crossrunner Tourism 674
098 PIAGGIO BEVERLY 125 Scooter 595
099 HONDA CBR 600 F Sports 582
100 SYM Citycom 300 09MY Scooter 582

bmw_r1200gs_2010_adv_02BMW R 1200 GS

Топ 100 нај продавани мотори за 2011 во Италија:

Поз Бренд Модел Сегмент Продадени
001 BMW R 1200 GS Enduro 3,466
002 HONDA CB 600 F HORNET Naked 1,746
003 BMW R 1200 R Naked 1,681
004 BMW R 1200 GS ADVENTURE Enduro 1,668
005 TRIUMPH TIGER 800 Enduro 1,611
006 HONDA XL 700 V Transalp Enduro 1,542
007 BMW F 800 GS Enduro 1,483
008 HARLEY-DAVIDSON XL1200X FORTY-EIGHT Custom 1,452
009 BMW F 800 R Naked 1,423
010 SUZUKI DL 650 V-STROM Enduro 1,396
011 KAWASAKI Z 750 Naked 1,257
012 TRIUMPH BONNEVILLE Naked 1,252
013 DUCATI HYPERMOTARD 796 Supermotard 1,233
014 YAMAHA N-FZ8 Naked 1,177
015 HARLEY-DAVIDSON XL883N IRON 883 Custom 1,107
016 YAMAHA XJ6-N Naked 1,046
017 HONDA ITALY CB 1000 R Naked 1,018
018 DUCATI Multistrada 1200 Tourism 967
019 KAWASAKI ER-6N Naked 952
020 KAWASAKI Z 750 R Naked 917
021 DUCATI Touring Multistrada 1200 S Tourism 903
022 BMW G 650 GS Enduro 889
023 DUCATI ABS Diavel Naked 860
024 KAWASAKI VERSYS Enduro 858
025 DUCATI MONSTER 796 Naked 839
026 BMW R 1200 RT Tourism 836
027 TRIUMPH STREET TRIPLE Naked 829
028 DUCATI MONSTER 696 Naked 799
029 YAMAHA XT 1200 Z Enduro 770
030 TRIUMPH SPEED TRIPLE 1050 Naked 719
031 KAWASAKI Z1000 Naked 718
032 KTM 125 EXC Enduro 703
033 SUZUKI GLADIUS 650 Naked 699
034 KTM 125 DUKE Supermotard 687
035 SUZUKI GSR 750 Naked 685
036 HONDA Crossrunner Tourism 674
037 HONDA CBR 600 F Sports 582
038 YAMAHA YZF-R125 Sports 575
039 DUCATI MONSTER EVO 1100 Naked 558
040 KAWASAKI Z1000 SX Tourism 558
041 BMW S 1000 RR Sports 552
042 YAMAHA FAZER 8 Naked 524
043 HONDA CBF 1000 Naked 496
044 BMW NEW F 650 GS Enduro 486
045 HARLEY-DAVIDSON FXDB DYNA STREET BOB Custom 476
046 DUCATI EVO 848 Sports 462
047 KTM 300 EXC Enduro 453
048 HONDA CBR 1000 RR Sports 445
049 MOTO GUZZI STELVIO 1200 Enduro 438
050 APRILIA DORSODURO 750 Supermotard 413
051 KAWASAKI NINJA ZX-6R Sports 410
052 BMW K 1600 GT Tourism 405
053 HARLEY-DAVIDSON XL1200C SPORTSTER 1200
CUSTOM
Custom 403
054 HONDA CBF 600 S Naked 390
055 KTM 990 Supermoto T Supermotard 387
056 KTM 350 EXC-F Enduro 383
057 HONDA HM CRM 125R Supermotard 377
058 KTM 250 EXC Enduro 376
059 KAWASAKI NINJA ZX-10R Sports 375
060 KAWASAKI W800 Naked 375
061 KTM EXC 450 Enduro 367
062 DUCATI Multistrada 1200 S Sport Tourism 366
063 BETA EVO 2T 290 Trial 359
064 KTM 990 ADVENTURE Enduro 351
065 YAMAHA MT-03 Naked 351
066 HONDA CBR 125 R Sports 346
067 YAMAHA YZF-R6 Sports 341
068 HARLEY-DAVIDSON FLHX Street Glide Custom 340
069 YAMAHA YZF-R1 Sports 332
070 APRILIA SHIVER 750 Naked 331
071 HARLEY-DAVIDSON SUPER SPORTSTER 883 XL883L
LOW
Custom 328
072 HONDA VT 750 S Custom 325
073 YAMAHA XT 660 Z Tenere Enduro 325
074 HONDA CBR 600 RR Sports 315
075 HUSQVARNA SMS 125 Supermotard 314
076 MOTO GUZZI V7 CLASSIC Naked 314
077 HARLEY-DAVIDSON FXDC DYNA SUPER GLIDE CUSTOM Custom 299
078 HUSQVARNA MS 125 Supermotard 296
079 HARLEY-DAVIDSON XL1200N SPORTSTER 1200
Nightster
Custom 293
080 DUCATI 1198/1198S Sports 289
081 KTM 250 EXC-F Enduro 289
082 SUZUKI GSX-R 600 Sports 287
083 BMW K 1300 R Naked 280
084 GAS GAS ENDUCROSS 300 Enduro 277
085 SUZUKI GSR 600 Naked 275
086 DUCATI STREETFIGHTER / STREETFIGHTER
S
Naked 256
087 APRILIA DORSODURO 1200 Supermotard 254
088 TRIUMPH SCRAMBLER Naked 253
089 HARLEY-DAVIDSON ROAD KING CLASSIC FLHRC Custom 250
090 KAWASAKI VN 900 CLASSIC Custom 248
091 HONDA CBF 125 Tourism 247
092 APRILIA RS 125 Sports 244
093 HARLEY-DAVIDSON FXDWG Dyna Wide Glide Custom 242
094 HARLEY-DAVIDSON XL883R Sportster 883R Custom 242
095 HONDA CBR 250 R Sports 240
096 YAMAHA WR 125 X Supermotard 240
097 HARLEY-DAVIDSON FAT BOY SPECIAL FLSTFB Custom 239
098 MOTO GUZZI 750 NEVADA Custom 233
099 HUSQVARNA WRE 125 Enduro 229
100 APRILIA THUNDER 1000 V4 Naked 228

Би можело да ве интересира

МотоГП тимот на Дукати денеска официјално го претстави Desmosedici GP19.

„Во моментов ми се случуваат навистина убави работи. Треба само да продолжам да работам. Како стареам така чувствувам дека станувам се подобар“ – Џек Милер

Австралиецот Тоби Прајс победи на Релито Дакар 2019. 31 годишниот возач ги надмина сите очекувања откако целото рели го возеше со повреда на раката. Ова е втора победа на Дакар за Прајс откако истото му успеа и во 2016 година.  Во 2017 година ја скрши ногата на четвртата етапа а минатата година заврши на второто место.

Зимскиот период е одличен за планирање и подготовка за сезоната која следува, така е и со нашите натпреварувачи на меѓународните трки, а првиот од нив со кого разговараме за идните планови е Слободан Ивчески - Цобо (МК Сакамото).

Макпетрол во својот салон за мотоцикли и мото опрема ги донесе новите модели на јакни од програмата на Spyke.

Сега откако пред-сезонските програми веќе се финализирани и се знаат целите за сезоната 2019, разгледавме што му е потребно на секој тим во сезоната која претстои. За време на заедничката прес конференција на сите тимски менаџери, секој од шефовите на екипите откри какви им се приоритетите во текот на зимските тестови.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.