MotoGP

12 Гран При шампиони ќе се најдат на патеката во 2018 година

Точно половина од дваесет и четирите возачи кои ќе бидат дел од MotoGP шампионатот оваа година освоиле најмалку една титула во својата кариера. Со ова е изедначен рекордот кој беше поставен во 2015 година.

Следете нè на:

 

Меѓу возачите кои заедно имаат освоено 32 титули се: Валентино Роси (9), Марк Маркез (6), Хорхе Лоренцо (5), Дани Педроса (3), Јохан Зарко (2), Алваро Баутиста (1), Маверик Вињалес (1), Пол Еспаргаро (1), Тито Рабат (1), Андреа Довициозо (1), Франко Морбидели (1) и Томас Лути кој исто така има освоено една титула.

lg8 0425.gallery full top lg

Официјалните податоци исто така покажуваат и дека деветмина од возачите кои ќе се најдат на патеката во новата сезона веќе имаат постигнато најмалку една победа во MotoGP, а меѓусебе вкупно имаат 215 победи што претставува уште еден рекорд. 21 од вкупно 24 возачи кои се дел од шампионатот имаат постигнато најмалку една победа во некоја од сериите во кои што имаат настапувано досега, а вкупниот број на победи меѓу возачите изнесува 461.

Најстариот возач на оваа листа е Валентино Роси кој во февруари го прослави 39-от роденден. Најмлад возач пак е Алекс Ринс кој ќе има 22 години и 101 ден во недела, кога ќе се одржи првата трка од сезоната во Катар.

Би можело да ве интересира

„Можеме да се бориме за победа, но Хорхе и Марк исто така се добри на оваа патека. Затоа сметам дека воопшто нема да биде лесно“ - Андреа Довициозо.

Пред вас е Suzuki GSX-R1000 – Ryuyo, супербајк кој има 209 коњски сили и тежина од 167 килограми. За жал, од овој модел ќе бидат произведени само 20 примероци кои ќе имаат цена од 29.990 евра.

Марк Маркез призна дека добро се справува со периодот во кој нема постигнато ниту една победа во премиерната класа.

Можеби тоа е само земја на слободи во однос на полуавтоматските оружја. Но се чини дека во иднина жителите на Америка нема да имаат избор во однос на тоа каков мотоцикл ќе можат да купат.

Валентино Роси вели дека се разгледува идејата за радикална промена кај Yamaha со цел да се решат проблемите со кои се соочува тимот.

Moto Guzzi ја претстави новата спортска верзија на нивниот Moto Guzzi V9 Bobber кој сега ќе има поголеми тркала, единечно седиште и црн издув.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Ви благодариме

Close

За тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт, Ви благодариме!