WSBK

Дејвис успеа да се одбрани од Реа и стигна до победа на втората трка

Чез Дејвис успеа да стигне до победа на втората трка која се возеше во Арагон и со тоа се искачи на второто место во шампионатот.

Следете нè на:

На возачот која доаѓа од Велс воопшто не му беше лесно да стигне до победата со оглед на тоа дека тимскиот колега Марко Меландри и Џонатан Реа му пружија силен отпор, а исто така тука беше и возачот на Barni Ducati, Чафи Форес, кој на крајот сепак не успеа да дојде до позиција која носи на подиумот.

davieswin

Настаните кои се случуваа за време на последниот круг меѓу Дејвис и Реа многу потсетуваа на трката во 2017 година. Но така беше се додека Реа не направи грешка која му овозможи на Дејвис да стигне до победата.

Меландри успеа да дојде до место на подиумот откако излезе како победник во дуелот со возачите на Yamaha, Алекс Ловс и Михаел ван дер Марк.

Том Сајкс повторно имаше тежок викенд и на крајот заврши на шестата позиција пред шампионот од Superstock 1000, Михаел Риналди кој настапи со третиот мотоцикл на Aruba Ducati.

Возачот на MV Agusta, Жорди Торес заврши на осмата позиција додека пак Топрак Разгатлиоглу и Лоренцо Савадори ги заокружија првите десет позиции.

После три рунди,  Џонатан Реа се наоѓа на првото место на табелата со предност од 12 поени пред возачите на Ducati, Дејвис, Меландри и Форес.

wsbr2

Би можело да ве интересира

Можеме да ја разбереме поентата на автомобилите кои сами се движат. Мислам дека сите би сакале да можат да го преспијат патот од работа до дома или пак да прочитаат некоја книга за тоа време. Но мотоциклите се малку поинакви.

Се појавија нови информации за авантуристичкиот модел V85 TT на Moto Guzzi, а според сликите што можеме да ги видиме на нивната интернет страна, се чини дека ова е конечната верзија.

Пред нас е 10-та рунда од Светскиот Супербајк шампионат која викендов се вози на патеката Портимао во Португалија.

Ова беше една страшна седмица за Романо Фенати. Во неделата, 9-ти Септември 2018 година, за време на Гран При трката во Сан Марино, при брзина од 200 километри на час тој ја притисна сопирачката на неговиот ривал, Стефано Манци.

После неколку години живот во сенка на далеку попознатата Sons of Anarchy, Mayans MC конечно го добива своето место под сонцето.

Ducati ја претстави последната верзија на Scrambler Icon кој сега има нов електронски пакет како и мали промени во дизајнот.