MotoGP

Лоренцо: Првите трки ќе бидат тешки но ќе се подобриме

Хорхе Лоренцо направи голем исчекор во однос на позиционирањето на телото додека вози со RC213V но признава дека првите неколку трки од новата сезона ќе бидат голем предизвик.

Следете нè на:

 

Хорхе Лоренцо направи голем исчекор во однос на позиционирањето на телото додека вози со RC213V но признава дека првите неколку трки од новата сезона ќе бидат голем предизвик.

Хорхе Лоренцо го чекаше многу работа на втората вечер од MotoGP тестот кој се оддржа во Лосаил. Возачот кој доаѓа од Мајорка призна дека мора да остане смирен и трпелив бидејќи стартот на сезоната се наближува многу брзо. Предвидува дека првите неколку трки ќе бидат тешки.

Во саботата, пет-кратниот шампион се имаше проблеми да ја најде вистинската позиција додека возеше со неговиот Honda RC213V но веќе во текот на вториот ден, работите почнаа да се подобруваат. Во саботата имаше 18-то најдобро време но резултатот од 1 минута и 55.742 секунди беше за само 1.149 секунди побавно од најбрзиот круг кој го постигна Алекс Ринс. Признава дека веќе се чувствувал многу подобро на мотоциклот.

Jorge Lorenco Txt 25 02

„Чувствував големо подобрување во однос на физичката подготвеност. Помалку се заморив“ , изјави Лоренцо.  Но со оглед на тоа да набрзо ќе стартува и новата сезона, признава дека работите можеби нема да се одвиваат најдобро во март и април.

„Малку ја подобривме егрономијата на мотоциклот“ , изјави Лоренцо. „На крајот на денот почувствував болка во зглобот и затоа морав да направам мала пауза.“

„Но од друга страна се чувствувам многу подобро и веќе почнавме да работиме на сетапот за да го подобриме мотоциклот. Можеби позицијата не ни е најдобра но не сме премногу далеку од најбрзите возачи. Вчера заостанувавме 2 секунди а денека разликата се намали на 1.1 секунда.“

„Во однос на чувството и работата на мотоциклот имаме направено голем исчекор. Сите возачи се многу блиску и разликата изнесува само една секунда. Не стигнавме до најдобрата позиција но важно е што успеавме да ја намалиме разликата во однос на останатите тимови.“

Jorge Lorenco Txt 1 25 02

„Доколку продолжиме да работиме на истиот начин сигурно ќе се подобриме. Но за жал немаме промногу време. Можеби првите трки ќе бидат тешки но малку по малку ќе се подобриме. Само мораме да бидеме трпеливи.“

За тоа каква му е состојбата на зглобот, Лоренцо вели: „Се обидувате да направите се што можете за да не ја оптеретите раката. Повеќе се потпирате на едната страна од телото. Но сигурен сум дека состојбата ќе се подобри до трката во Катар.“

„Денеска, на почетокот на денот, немав никакви проблеми со зглобот но во последните два часа почнав да чувствувам болка и затоа не можам да извозам уште неколку кругови. Во однос на позицијата на седење, денеска беше многу подобро.“

„Гледам потенцијал во мотоциклот. Но и другите тимови не седат мирни и се многу компетитивни. Ако продолжиме да работиме напорно, резултатот сигурно ќе дојде.“

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.