WSBK

Незапирливиот Баутиста стигна до нова победа

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нов хет трик од победи.

Следете нè на:

 

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нов хет трик од победи.

Алваро Баутиста продолжува со перфектниот старт на новата сезона и стигна до нова победа на патеката во Тајланд. Возачот на Aruba.it Racing Ducati има 100 процентен успех во неговата Супербајк кариера и на останатите возачи не им остави никаква можност да се надеваат на победа. Баутиста на крајот заврши со предност од 10 секунди.

Bautista Thailand Race Txt 18 03

Џонатан Реа во поголем дел од трката се бореше со Алекс Ловс за втората позиција. Возачот на Pata Yamaha заврши на истата позиција на првата и на спринт трката.

Михаел ван дер Марк не успеа да ја повтори брзината на неговиот тимски колега и на крајот мораше да се задоволи со четвртото место. Сепак, тој успеа да ги победи возачите на Kawasaki и GRT Yamaha, Леон Хаслам односно Марко Меландри.

Вториот возач на Aruba.it Racing Ducati, Чез Дејвис, беше дел од интересна борба со ван дер Марк, Хаслам и Меландри но поради технички проблеми во осмиот круг мораше да се повлече од трката.

Сандро Кортезе имаше уште еден солиден настап и возачот на GRT Yamaha на крајот го освои седмото место а веднаш зад него беше возачот на Barni Ducati, Михаел Рубен Риналди.

Во последните делови од трката, Торпак Разгатлиоглу (Puccetti Kawasaki) успеа да го претекне Жорди Торес (Pedercini Kawasaki) а Маркус Рајтенбергер (BMW) заврши на единаесетото место. Неговиот тимски колега, Том Сајкс, мораше предвреме да ја заврши трката поради механички проблем.

Возачите на Moriwaki-Althea Honda и Mie Althea Honda, Риучи Кијонари и Алесандро Делбианко го освоија дванаесетото и тринаесетото место. Леон Камиер мораше да ја пропушти втората трка а Јуџин Лаверти го пропушти целиот настап во неделата.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.