WSBK

Резултати од WorldSBK тестот на Филип Ајленд

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Следете нè на:

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобар резултат на првиот ден од тестовите на Филип Ајленд. Зад него се најдоа Том Сајкс и Лорис Баз.

Топрак Разгатлиоглу постигна најдобро време на првиот ден од официјалниот WorldSBK тест на Филип Ајленд. Возачот на Pata Yamaha кој доаѓа од Турција имаше проблеми на почетокот од тестот. Но откако ги надмина, резултатот од 1 минута 30.740 секунди беше доволен да се најде на првото место. На втората позиција заврши возачот на BWM, Том Сајкс, кој заостануваше 0.022 секунди.

Настапот на Сајкс за време на утринската сесија навестуваше дека ќе има доминантен настап. Во ист стил продолжи да вози и во текот на попладнето. Резултатот кој го постигна заедно со тимски колега, Јуџин Лаверти, ни укажува на тоа дека BMW криела нешто за време на приватните тестови, со оглед на тоа дека тимот тогаш не можеше да се носи со машините на Kawasaki, Ducati и Yamaha.

Лорис Баз, кој настапи за приватниот Ten Kate Yamaha, заврши на третото место додека пак актуелниот шампион Џонатан Реа беше четврти.

Philip Island test txt 24 02

Honda имаше променлив настап. Леон Хаслам, кој има добри резултати на Филип Ајленд, денот го заврши на петото место. За разлика од него, Алваро Баутиста успеа да дојде само до 15-тата позиција. Такуми Такахаши пак имаше проблеми со моторот и мораше предвреме да ја заврши сесијата.

Скот Рединг беше најдобриот возач на Ducarti и заврши на шестата позиција пред Мајкл ван дер Марк кој не успеа да го подобри резултатот кој го постигна за време на утринската сесија. Лаверти, Алекс Ловс и Чез Дејвис ги заокружија првите десет позиции.

Сандро Кортезе заврши на единаесетото место и покрај тоа што ова за него беше прв настап во тимот на Pedercini Kawasaki. Всушност, ова е и прв настап за Италијанскиот тим откако го изгуби главниот спонзор.

Откако ја помина зимата опоравувајќи се од повредата, Леон Камиер тестот го заврши на осумнаесетата позиција.

2020 WorldSBK официјален тест

Официјален тест на Филип Ајленд [Ден 1/2]
Поз Возач Тим Мотор Време
1 Toprak Razgatlioglu Pata Yamaha WorldSBK Yamaha YZF-R1 1m 30.740
2 Tom Sykes BMW Motorrad WorldSBK BMW S1000RR 1m 30.762
3 Loris Baz Ten Kate Racing Yamaha YZF-R1 1m 30.777
4 Jonathan Rea Kawasaki Racing Team Kawasaki ZX-10RR 1m 30.996
5 Leon Haslam Team HRC Honda CBR1000RR-R 1m 31.196
6 Scott Redding Aruba.it Racing Ducati Ducati Panigale V4 R 1m 31.236
7 Michael van der Mark Pata Yamaha WorldSBK Yamaha YZF-R1 1m 31.252
8 Eugene Laverty BMW Motorrad WorldSBK BMW S1000RR 1m 31.588
9 Alex Lowes Kawasaki Racing Team Kawasaki ZX-10RR 1m 31.665
10 Chaz Davies Aruba.it Racing Ducati Ducati Panigale V4 R 1m 32.113
11 Sandro Cortese Outdo Kawasaki TPR Kawasaki ZX-10RR 1m 32.264
12 Michael Ruben Rinaldi Team GOELEVEN Ducati Panigale V4 R 1m 32.272
13 Xavi Fores Kawasaki Puccetti Racing Kawasaki ZX-10RR 1m 32.414
14 Maximilian Scheib Orelac Racing Verdnatura Kawasaki ZX-10RR 1m 32.498
15 Alvaro Bautista Team HRC Honda CBR1000RR-R 1m 32.541
16 Federico Caricasulo GRT Junior WorldSBK Yamaha YZF-R1 1m 32.706
17 Garrett Gerloff GRT Junior WorldSBK Yamaha YZF-R1 1m 32.829
18 Leon Camier Barni Racing Ducati Panigale V4 R 1m 33.629
19 Takumi Takahashi MIE Racing Honda Honda CBR1000RR-R 1m 34.346

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Во текот на вчерашнито ден на Марк Маркез му била извршена втора операција во болницата во Барселона.

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.