Мотоцикли

Triumph го откри новиот Rocket TFC

Triumph потврди дека вториот модел од новата TFC линија ќе се базира на Rocket.

Следете нè на:

 

Со оглед на тоа дека нема ваков модел во актуелната линија, последната верзија беше пред две години и нејзиното производтсво беше запрено поради строгите Euro 4 правила, се потврдуваат неодамнешната теорија на MCN дека наскоро ќе имаме нов Triumph Rocket.

triumph rocket tfc 02 txt

Главни карактеристики на Rocket TFC

Нов 2500cc inline triple мотор

 • 180 коњски сили
 • Нова шасија
 • Единечна вилушка

Од компанијата велат дека на 1-ви Мај ќе објават детално соопштение но воопшто нема никакво сомневање дека станува збор за повеќе од концепт.

Моторот на овој модел има 2500cc кои пак произведуваат 180bhp и 170ftlb torque. Рамката е исто така нова. Мотоциклот има 3-1-3 издув како и TFT екран од втора генерација. Воопшто не е заверување дека Triumph ќе креира целосно нов Rocket само поради TFC верзијата. Покрај овој рачно изработен модел, од MCN велат и дека виделе целосна Rocket 3 верзија која очигледно е продукциски прототип.

Ова значи дека наското можеме да очекуваме и целосно нова Rocket линија.

Очекуваме стандардниот Rocket 3 модел да се појави на пазарот кон крајот на 2019 година а бидејќи моделите на Triumph имаат сличности меѓусебе, би можело да се појави и туринг верзија која ќе има поинаква задба подрамка, голем екран и лускузна опрема.

Би можело да ве интересира

На 28, 29 и 30 Јуни за првпат на овие простори ќе се одржи женски мото камп во близина на градот Салаш, Република Србија. На него е дозволено да учествуваат само девојки. Односно, оние кои возат мотори и оние кои не возат, а ја делат истата пасија со првите.

Валентино Роси вели дека имал многу проблеми на правите делови за време на одржувањето на Француската Гран При трка а неговиот мотоцикл бил многу послаб во споредба со мотоциклите на неговите ривали.

Џек Милер во Шпанија го испроба доминантниот Ducati Panigale V4 R.

Ducati тестираат замена за 959 Panigale и неговиот v-twin мотор.

„Секој викенд учиме нешто ново. Наскоро ќе бидеме подобри“  - Хорхе Лоренцо

Дали би купиле Кинески скутер од Австриска компанија кој го има знакот на Ducati?

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 11 Мај 2019 - 11 Мај 2019
 • Фабрика Партизанка - Индустриска зона

 • 01 Јуни 2019 - 01 Јуни 2019
 • Голозинци
 • Велес

 • 02 Јуни 2019 - 02 Јуни 2019
 • Дом на млади
 • Штип

 • 07 Јуни 2019 - 08 Јуни 2019
 • Нов Парк
 • Свети Николе

 • 14 Јуни 2019 - 16 Јуни 2019
 • Кавадарци

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Gradski Bazen Kumanovo
 • bul.Oktomvriska Revolucija, 1300 Kumanovo

 • 28 Јуни 2019 - 29 Јуни 2019
 • Clubhouse 3313
 • Илинденска 138, Скопје

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.