MotoGP

Првиот човек на Ducati ги отфрла обвинувањата

Шефот на Ducati, Џиџи Дал’Игна ги отфрли обвинувањата дека е нелегален додатокот кој го има на нивниот мотоцикл и ја обвини Honda дека е виновна за целата оваа ситуација.

Следете нè на:

 

Шефот на Ducati, Џиџи Дал’Игна ги отфрли обвинувањата дека е нелегален додатокот кој го има на нивниот мотоцикл и ја обвини Honda дека е виновна за целата оваа ситуација.

Генералниот менаџер на Ducati, Џиџи Дал’Игна, ги отфрли обвинувањата дека додатокот кој го има на нивниот мотоцикл е нелегален и ја обвини Honda дека е виновна за целата оваа ситуација.

FIM потврди дека жалбата ќе биде разгледана од страна на Апелацискиот суд задолжен за MotoGP пред да се оддржи Гран При трката која се вози во Аргентина.

Направата за која е поднесена жалбата ја користеа двајцата фабрички возачи на Ducati, Андреа Довициозо и Данило Петручи, како и возачот на Pramac Ducati, Џек Милер. Довициозо заврши на првото место на трката во Катар а неговиот тимски колега Петручи беше шесто пласиран. Милер мораше предвреме да ја заврши трката поради проблеми со мотоциклот.

Ducati Boss Txt 2 20 03 copy

Во интервју за MotoGP.com, Дал’Игна застана во одбрана на направата која ја користеше нивниот тим и тврди дека тие не прекршиле ниту едно правило. Шефот на Ducati смета дека за ова требало да се разговара приватно на состанок на асоцијацијата на производители.

„Секој пат кога се појавува некаков проблем, најпрво го анализираме а потоа имаме состанок на асоцијацијата на производители и разговараме за проблемот. Многу ретко во тоа го вклучуваме техничкиот директор на шампионатот. За нас овие работи не се променети.“

„Ние бевме подготвени за ова да разговараме внатре во асоцијацијата.“

Дал’Игна вели дека е изненаден од жалбата на Honda бидејќи тие секогаш разговараат за правилата во MotoGP.

„Очигледно е дека овие четири производители одлучиле да го променат својот пристап. Но она што ме изненадува е тоа што Honda заедно со Yamaha се едни од основачите на серијата. Тие секогаш бараат некакви промени и ја предизвикуваат федерацијата.“

„Навистина сме изненадени од ваквиот потег. Пред трката во Катар, сите проблеми ги решаваме внатре во асоцијацијата. Ова е прв пат еден тим да поднесе жалба против друг тим поради технички работи. Ова е различно во споредба со минатото и морам да признаам дека е негативна разлика.“

„Спротиставувајќи се на мислењето на техничкиот директор, кој е единствениот кој може да одлучи дали еден додаток на мотоциклот е легален или не, отвора можност вакви работи да се случуваат на секоја трка.“

Жалбата се однесува на користа која мотоциклот на Ducati може да ја добие од аеродинамичниот додаток а тимовите тврдат дека тој е во спротивност на правилата. Поради жалбата, конечниот резултат од трката во Катар се уште не е потврден а конечната одлука треба да ја донесе Апелацискиот суд.

Се верува дека носењето на одлуката е одложено со цел да се објаснат правилата и да се утврди на кој начин тимовите во иднина ќе можат да го развиваат овој сектор.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

MotoGP шампионот, Марк Маркез, вели дека шасијата, перформансите на моторот како и поголемата концентрација се главните причини зошто има толку малку инциденти за време на трките.

Денеска ви носиме нови вести околу продажбата на мотоцикли.

Малата разлика во поразите на трките во Катар и Муџело покажува дека возачот на Honda е способен да победи на патеките кои му одговараат на мотоциклот на Ducati.

„Ги финализираме преговорите со возачот и неговиот менаџер. Се надеваме дека наскоро ќе ја слушнеме нивната одлука“ - Алекс Маркез ќе остане дел од Moto2 и ќе вози за Marc VDS?

Една од најинтересните работи кои ги видовме за време на WorldSBK трката која се возеше во Лагуна Сека беше преставувањето на најновиот модел кој ни доаѓа од фабриката во Болоња, Ducati Panigale V4 25° Anniversario 916.

Вообичаено, ова би требало да биде најдобриот период за забавниот парк во Калифорнија, но тој е затворен поради реновирање.

Бидете информирани за сите новости директно на вашата е-маил адреса
Реклами

Листа на мото настани

 • 26 Јули 2019 - 28 Јули 2019
 • Клубски дом
 • Планина Плачковица

 • 10 Август 2019 - 10 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Битола

 • 24 Август 2019 - 24 Август 2019
 • Сè уште непознато
 • Прилеп

 • 31 Август 2019 - 01 Септември 2019
 • Патека Плевен
 • Долна Митрополија, Бугарија

 • 07 Септември 2019 - 09 Септември 2019
 • Република Македонија

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.