Вести од светот

Париз постави камери кои ќе го следат звукот на вашиот мотоцикл

Деновите кога слободно можевте да притиснете на гаста и да предизвикате голема бучава, полека исчезнуваат.

Следете нè на:

Деновите кога слободно можевте да притиснете на гаста и да предизвикате голема бучава, полека исчезнуваат.

Деновите кога слободно можевте да притиснете на гаста и да предизвикате голема бучава, полека исчезнуваат. А токму технологијата е таа која го овозможува тоа. Во овој случај не зборувам само за електричните мотоцикли туку и за камерите кои ќе можат да идентификуваат кое возило е премногу гласно.

Оваа идеја наскоро ќе биде тестирана во Париз а концептот е прилично едноставен. Микрофон ќе регистрира кога звукот на вашето превозно средство, без разлика дали станува збор за автомобил, мотоцикл или камион, го надминува дозволениот лимит. Потоа камерата го слика возилото кое направило прекршок.

Регистрацијата на тоа возило потоа се префрла во базата на податоци на полицијата. Кратко време потоа на вашата домашна адреса ќе ви пристигне казна.

noise camera motorcycle txt 05 09

Оваа направа е креирана од страна на агенцијата која се бори против загадувањто, Bruitparif, и се состои од четири микрофони кои постојано го мерат нивото на бучава. Големиот број на микрофони и овозможува на агенцијата лесно да лоцира за кое возило станува збор.

Во моментов ова се уште не може да се применува во Франција но од Bruitparif се надеваат дека во текот на есента, францускиот парламент ќе ги промени законите и ќе донесе нов закон со кој оваа технологија ќе може да почне да се употребува.

Првичниот план е Француската влада да одобри двогодишен пробен период во кој ќе треба да се тестира технологијата и подобро да се дефинираат нивоата на бучава за кои ќе следува казна.

Сигурен сум дека наскоро и останатите држави, откако ќе забележат дека ова може да донесе дополнителен приход, ќе почнат да ја применуваат оваа технологија.

motul makeodnija

Би можело да ве интересира

Со денешното соопштение челниците на Дорна, ФИМ и ИРТА ставија крај на шпекулациите за годинешниот шампионат, отпаѓаат Аргентина, Тајланд и Малезија, а во календарот е додадена трка на 22 ноември на патека која дополнително ќе биде објавена но ќе биде во Европа.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин и на втората трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Сезоната во брзински мотоциклизам требаше веќе да биде во полн ек, но заради пандемијата со вирусот исто како и во Светски рамки и локалните шампионати беа одложени. Разговараме со Хрситијан Бузалковски за актуелната состојба и неговите размислувања за претстојната сезона.

Africa Twin е одличен избор за сериозните оф роуд ентузијасти. Ако пак сакате подолга авантура, тогаш Africa Twin Adventure Sports ES моделите се одлична опција за вас со оглед на тоа дека имаат дополнителна опрема, електронски контролирана суспензија, прилагодливо ветробранско стакло, поголем резервоар за гориво и уште неколку други додатоци.

Првата трка од сезоната во МотоГП шампионатот донесе многу возбудувања, фантастичен викенд за младиот Фабио Квартараро и катастрофа за актуелниот шампион Марк Маркез.

Патеката Херез во Шпанија ќе биде домаќин на првата трка во сезоната. Во продолжение следува распоредот за сите сесии.

Реклами

Листа на мото настани

  • 19 Јуни 2020 - 21 Јуни 2020
  • Club house
  • Скопје, Водно

Благодарност!

Ви благодариме за тоа што споделувате содржини и го поддржувате нашиот веб сајт.